IPO - wszystko o pierwszej publicznej ofercie akcji
Tutaj poruszamy wszystkie istotne kwestie związane z IPO, łącznie z tym dlaczego i w jaki sposób się ono odbywa. Przedstawimy ci też najciekawszych potencjalnych kandydatów do IPO w 2025 roku.
IPO (Initial Public Offering) to skrót oznaczający pierwszą publiczną ofertę. Jest to proces, podczas którego spółka wchodzi na giełdę, a jej akcje po raz pierwszy są publicznie dostępne do kupna.
Powodów, dla których dana spółka decyduje się na IPO, może być kilka. Jednym z najważniejszych są starania firmy o pozyskanie dodatkowego kapitału na rozwój i finansowanie swojej działalności, ewentualnie na pokrycie zadłużenia. Niezależnie od powodów, IPO zazwyczaj zwiększa wiarygodność oraz prestiż firmy.
Spółki korzystają przy niej z usług zewnętrznych instytucji finansowych (tzw. underwriterów), którymi zwykle są duże banki inwestycyjne. Właśnie one odpowiedzialne są za przygotowanie i pomyślne zakończenie całego procesu IPO.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o aktualnych i planowanych IPO w 2025 roku.
IPO jest zazwyczaj przedłużającym się i kosztownym procesem. Często się zdarza, że na światło dzienne wydostaje się wiele niepotwierdzonych informacji i szacunków dotyczących pierwszych publicznych ofert firm, jeszcze zanim dojdzie do danego IPO w spodziewanym terminie.
Regularnie będziemy ci dostarczać aktualności i szczegółów najciekawszych potencjalnych IPO w 2025 roku.
Ponieważ akcje IPO nigdy przedtem nie były dostępne w obrocie publicznym, nie można w tym przypadku polegać na analizie technicznej wykresów i historycznych ruchach cen. Podczas handlu IPO konieczne jest więc bazowanie głównie na analizie fundamentalnej spółki.
Zainteresowani inwestycjami w IPO często zatem śledzą też ruchy cenowe akcji podobnych spółek do IPO, żeby zapoznać się z możliwymi scenariuszami.
Dlaczego warto handlować IPO?
Z punktu widzenia inwestorów IPO zasługuje na uwagę dlatego, że cena nowo wyemitowanych akcji może być niższa, więc stanowią one interesującą szansę inwestycyjną. Nierzadko zdarza się, że w ciągu pierwszych kilku dni po IPO następuje gwałtowny wzrost cen debiutujących akcji.
Jednak tutaj też konieczna jest rzetelna analiza fundamentalna i trzeba być przygotowanym na sytuację, że cena akcji może również spadać. Istnieje wiele przykładów, kiedy cena wprawdzie szybko wzrosła po pierwszej ofercie publicznej, ale następnie doszło do długoterminowego spadku. Na przykład akcje Uber 4 miesiące po IPO były notowane po cenie o 10% niższej niż cena otwarcia, mimo że wielu inwestorów oczekiwało dużego wzrostu.
Handel akcjami IPO jest więc interesującą możliwością inwestycyjną, z pewnością jednak nie gwarantuje bezpiecznych zysków.
W celu ułatwienia podejmowania decyzji inwestycyjnych śledzimy więc wszystkie spółki, które aktualnie planują IPO i dzielimy się ważnymi informacjami.
Handel IPO
Jeśli zainteresowały cię inwestycje w IPO, bądź na bieżąco z naszym kalendarzem IPO, który regularnie aktualizujemy, zamieszczając w nim wszystkie informacje o planowanych IPO.
Niezależnie od tego, czy jesteś day traderem, czy inwestorem długoterminowym, za pośrednictwem LYNX masz wiele możliwości inwestowania w różne instrumenty. Poprzez LYNX możesz handlować akcjami, futures, opcjami, na forex lub CFD po korzystnych prowizjach, uzyskując dostęp do ponad 100 światowych giełd w ponad 30 krajach.
Możesz handlować wygodnie z domu, korzystając z naszej profesjonalnej platformy.
Oglądaj nasze wiadomości makroekonomiczne, żeby w odpowiednim momencie uzyskać informacje o ważnych wydarzeniach na rynkach kapitałowych.
Możesz też skorzystać z przelicznika ponad 130 światowych walut.