|
Skutkiem obecnego wzrostu popularności tych produktów jest wyraźny wzrost popytu na lit, który spowodował gwałtowny wzrost cen tego metalu. Rok 2018 nie był jednak najlepszy dla wydobywców litu i jego cena spadła w wyniku przegrzania rynku.
Oznacza to bardzo atrakcyjną możliwość inwestycyjną dla wielu inwestorów. W jaki sposób można inwestować w lit?
Jedną z najpowszechniejszych możliwości inwestowania w lit jest kupno akcji spółek, które wydobywają lit. Przygotowaliśmy analizę trzech akcji litowych, które nie powinny umknąć twojej uwadze.
Czego się dowiesz z tego artykułu?
- Akcje litowe w 2020 roku
- Korekta cen litu daje możliwość wejścia na rynek
- Lit – giełda przyszłości
- Pojazdy elektryczne – światowy fenomen ze wzrostem + 60 % w skali roku
- Rynek samochodów elektrycznych rośnie
- Informacje o zwiększeniu produkcji spowodowały, że w 2018 roku akcje litowe znalazły się pod presją podaży
- Polegaj na liderach rynku
- Producenci litu – czy karty zostały rozdane?
- Akcje producentów litu
- Handluj litem za pośrednictwem LYNX
Akcje litowe w 2020 roku
Świat motoryzacji doświadcza aktualnie przejścia do 3-ego tysiąclecia. Udział pojazdów z napędem hybrydowym lub silnikiem elektrycznym gwałtownie rośnie.
Energia dla pojazdów elektrycznych generowana jest w ich akumulatorach. Do ich produkcji potrzebna jest ogromna ilość specyficznych surowców i właśnie lit jest jednym z najważniejszych. Dlatego też nie dziwi fakt, że ten lekki metal w ciągu ostatnich kilku lat był na giełdzie gorącym tematem, a jego ceny podlegały dużym fluktuacjom.
Korekta cen litu daje możliwość wejścia na rynek
Korekta cen litu oznacza interesującą możliwość wejścia w rynek zwłaszcza dla inwestorów długoterminowych. W 2019 roku spodziewany jest kolejny przełom w sektorze pojazdów elektrycznych. Głównie ze względu na konkurencję w tej branży, która stale rośnie w siłę. Akcje litowe wciąż pozostają atrakcyjnym zabezpieczeniem na przyszłość.
Jeśli jednak rozważasz wejście na rynek litu, powinieneś przyjrzeć się mu z bliska, ponieważ ceny są wciąż stosunkowo wysokie mimo ich spadku.
Lit – giełda przyszłości
Lit, najlżejszy ze wszystkich metali, ma cały szereg zastosowań. Poza produkcją akumulatorów do pojazdów elektrycznych wykorzystywany jest na przykład w przemyśle szklarskim i ceramicznym. Ponadto używa się go także przy produkcji urządzeń klimatyzacyjnych.
Na przykład producent aut elektrycznych Tesla planuje budowę gigantycznego kompleksu fabryk, by zaspokoić własny popyt na akumulatory litowe. Nawiasem mówiąc, lit znajduje zastosowanie nie tylko w autach elektrycznych, lecz także przy gromadzeniu energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, np. w połączeniu z systemami solarnymi. Inwestorzy koncentrują się jednak przede wszystkim na rynku motoryzacyjnym.
Mimo że w 2018 roku na całym świecie wyprodukowano zaledwie 2 miliony pojazdów elektrycznych, udział nowych pojazdów elektrycznych zarejestrowanych na świecie wynosi około 2,4 %. W 2019 roku spodziewany jest wzrost do 3,1 %. Roczny wzrost o 60 % pozwala zakładać, że w 2025 roku zostanie wyprodukowanych 20 milionów pojazdów elektrycznych, co stanowi około 15 % udziału w rynku.
Według Center of Automotive Management (CAM) w 2018 roku Chiny znów były globalnym liderem w branży aut elektrycznych z ponad 1 milionem nowych rejestracji. Mniejsze kraje, jak na przykład Norwegia, mogą się poszczycić ich udziałem na poziomie 49 %.
Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 2 lat Tesla będzie coraz bardziej promować swoje produkty na rynku.
Rynek samochodów elektrycznych rośnie
Przewiduje się, że w najbliższych latach liczba sprzedawanych na świecie aut elektrycznych wzrośnie do pięciu, czy nawet sześciu milionów pojazdów, co oznacza udział w rynku na poziomie około 5 % – 7 %. Obecnie potrzeba około 150 g litu do wyprodukowania mocy 1 kW / h. W zależności od osiągów i postępu technologicznego w tej dziedzinie, zakłada się, że do produkcji jednego samochodu elektrycznego potrzebne będzie od 3 do 10 kg litu.
W rezultacie analitycy spółki Roskill oczekują, że światowe roczne zapotrzebowanie na lit wzrośnie o 21 %. Według prognoz od 2021 roku popyt zacznie szybko przewyższać podaż.
Informacje o zwiększeniu produkcji spowodowały, że w 2018 roku akcje litowe znalazły się pod presją podaży
70 % światowych zasobów litu znajduje się w „Litowym Trójkącie”, tworzonym przez Chile, Argentynę i Boliwię. Są tam olbrzymie jeziora solne, takie jak Atacama, Salinas Grandes, Uyuni und Hombre Muerto. Poza Ameryką Południową wielkie kopalnie litu znajdują się również w Australii.
Ponieważ w najbliższych latach zostanie otwartych niewiele nowych zakładów produkcyjnych, wielu ekspertów obawiało się problemów z dostawami. Dlatego że zainicjowanie nowych projektów w kopalniach i słonych jeziorach wymaga dużych inwestycji, a doprowadzenie nowej kopalni do pełnej funkcjonalności trwa średnio od 4 do 7 lat. Obawy te zostały jednak zażegnane na początku 2018 roku. Spółka SQM osiągnęła porozumienie z władzami Chile odnośnie produkcji litu do 2015 roku.
W wyniku tego eksperci towarowi Morgan Stanley przewidują zwiększenie dostaw litu z Argentyny, Australii i Chile o 500 000 ton rocznie do 2025 roku. Oznacza to mniej więcej potrojenie produkcji w tych krajach. Doniesienia wywołały zawirowania na rynkach i doprowadziły do znacznych strat cenowych zarówno jeżeli chodzi o sam towar, jak i dostawy przemysłu litowego. Poszczególne zasoby zostały uzupełnione nawet o 50% lub więcej.
W ostatnim czasie kursy cenowe większości akcji znów wzrosły, a nowy trend rosnący ma potencjał, by dobrze się rozwijać. Dla inwestorów długoterminowych obecne ceny oznaczać mogą interesującą okazje do wejścia na rynek. Wraz z planowanym zwiększeniem produkcji popyt gwałtownie wzrośnie.
Polegaj na liderach rynku
Jeżeli chcesz w najbliższych latach osiągać zyski w związku z litowym boomem na rynku, powinieneś się skupić na firmach przodujących w tej branży. Doświadczenie podpowiada, że ceny akcji liderów na rynku w perspektywie długoterminowej rozwijają się najlepiej. W branży litowej powinieneś inwestować w spółki z doskonałą pozycja na rynku.
Producenci litu – czy karty zostały rozdane?
Większość rynku litu zdominowana została przez czterech producentów, przy czym niektórzy z nich nie są zależni od litu, ponieważ nie stanowi ich produktu głównego. Te 4 spółki posiadają niemal 85% udziałów na rynku litu. 2 z tych akcji analizujemy w naszym wykazie, dodając jednego dobrze rokującego kandydata.
Liderami na rynku są spółki Albemarle, FMC, Tianqi Group i Sociedad Química y Minera de Chile.
Akcje producentów litu:
1. Akcje Albemarle Corporation (ALB) – światowy lider
Albemarle Corporation (ISIN: US0126531013 – Symbol: ALB – Waluta: USD) jest amerykańską spółką chemiczną, która oprócz litu produkuje środki zmniejszające palność, katalizatory oraz chemikalia do obróbki powierzchniowej. W 2015 roku spółka Albermarle wykupiła konkurencyjną spółkę Rockwood, dzięki czemu została największym producentem litu.
Według szacunków Albemarle, która aktualnie osiąga wartość około 8 miliardów USD, obecnie kontroluje około jednej trzeciej światowego rynku litu. W 2017 r. całkowite przychody wynosiły 3,1 miliarda USD, co stanowi ponad 15-procentowy wzrost w skali roku. Zysk przypadający na jedną akcję również wzrósł o 29 % z kwoty 3,57 USD do 4,59 USD. Albermarle obecnie wypłaca kwartalną dywidendę, wynoszącą 0.335 USD, co oznacza całkowitą dywidendę na poziomie 1,34 USD w skali roku.
Siłą napędową spółki jest przede wszystkim znaczne zwiększenie popytu na lit. W ciągu ostatnich trzech lat udział zysku netto spółki Albemarle z handlu litem wzrósł z około 6 % do 30 %. Dzięki rosnącemu popytowi na lit i planowanemu rozwojowi produkcji udział w zysku powinien w najbliższych latach dalej rosnąć.
2. Akcje Sociedad Quimica Minera de Chile (SQM) – pretendent
Chilijska firma chemiczna Sociedad Quimica Minera de Chile (ISIN: US8336351056 – symbol: SQM – waluta: USD) z siedzibą w stolicy Santiago jest najgroźniejszym konkurentem wyżej wspomnianej Albemarle, z którą od dawna współzawodniczy o tytuł największego na świecie producenta litu.
Stwierdzenie która z tych 2 spółek obecnie prowadzi, jest trudne. Niemniej jednak zdaniem analityków SQM powinna w przyszłości posiadać lepsze karty niż jej amerykańska konkurencja. Oprócz produkcji litu firma zajmuje się również produkcją nawozów, jodu i chemikaliów przemysłowych. Chile jest krajem posiadającym najbogatsze złoża litu.
Doskonałe relacje SQM z tamtejszym rządem przyczyniły się do wzmocnienia jej pozycji na rynku. Szacuje się, że w Chile znajduje się około 7,5 milionów ton litu. Drugie pod względem wielkości zasoby litu – 3 miliony ton – mają Chiny.
Złoża litu, do których dostęp może uzyskać SQM, zapewnią spółce w przyszłości rolę lidera na rynku. Jak już wspomniano wcześniej, chilijski rząd osiągnął szeroko zakrojone porozumienie o zwiększeniu produkcji litu do 2025 roku. Roczna produkcja aktualnie wynosi w przybliżeniu od 50 000 do 60 000 ton. Do 2025 roku zakładany jest wzrost do co najmniej 216 000 ton.
Kapitalizacja rynkowa SQM wynosi obecnie około 11 miliardów USD. W 2017 roku wartość sprzedaży spółki osiągała 2,2 miliarda USD, czyli o około 11 % więcej niż w poprzednim roku. Wskaźnik P/E wzrósł z 1,06 USD do 1,63 USD, co stanowi wzrost o 54 %. Około 30 % sprzedaży generuje lit i jego udział rośnie w skali roku o 8 %.
Ze spodziewanym zyskiem przypadającym na jedną akcję w wysokości 2,22 USD w bieżącym roku fiskalnym 2019, zysk SQM został znów słusznie wyceniony na 19-krotność dochodu. Dlatego trwające korekty oferują długoterminowo atrakcyjne ceny wejścia w zakresie od 40 do 42 USD.
3. Akcje Orocobre (ORE) – nowy gracz na rynku litu
Lit, bor i potas (węglan potasu) są głównymi produktami australijskiej grupy wydobywczej Orocobre (ISIN: AU000000ORE0 – symbol: ORE – waluta: AUD), która w 2015 roku, po siedmiu latach kosztownych badań, rozpoczęła projekt Salar de Olaroz w północno-zachodniej Argentynie.
Projekt, w którym Orocobre ma dwie trzecie udziałów, realizowany jest we współpracy z japońską grupą Toyota Tsusho oraz miejscowym partnerem. W sumie przydzielonych zostało 6,4 miliona tony węglanu litu w jeziorze solnym Olaroz, co umożliwia zbudowanie tam kopalni o żywotności ponad 40 lat.
Japoński producent samochodów Toyota współpracuje z Orocobre od 2010 roku. Inwestując 232 milionów USD, Toyota chce sobie zapewnić dostęp do litu do potencjalnej produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych w przyszłości.
Z kapitalizacją rynkową 570 milionów EUR Orocobre jest wciąż relatywnie niewielką spółką. Jednak mimo wahań cenowych i specyficznych polityczno-ekonomicznych problemów w Argentynie, firma rozwija się bardzo dobrze. W 2018 r spółka osiągnęła 24-procentowy wzrost przychodów z kwoty 14 milionów USD do 26 milionów USD. Zysk netto zmalał jednak z 4,6 milionów USD do zaledwie 1,9 milionów USD w wyniku różnic kursowych, amortyzacji i nowych podatków eksportowych.
Handluj litem za pośrednictwem LYNX
LYNX oferuje handel wybranymi akcjami litowymi bezpośrednio na swoich giełdach w USA i Australii, dzięki czemu pozwala ci osiągać zyski z wysokiego wolumenu obrotu.
Niezależnie od tego, czy jesteś traderem, czy inwestorem długoterminowym, LYNX umożliwia ci handel akcjami, ETF, futures, opcjami, forexem i innymi instrumentami taniej niż konkurencja. Poświęć trochę czasu na porównanie naszych opłat z prowizjami konkurencji.
Możesz handlować, korzystając z naszej profesjonalnej platformy handlowej.
Jesteś zainteresowany inwestowaniem w lit?
Dzięki szerokiej ofercie LYNX możesz handlować wszystkimi wymienionymi wyżej akcjami, również chińskimi. Oprócz inwestowania w akcje litowe dajemy ci również inne możliwości inwestycji w lit, jak na przykład popularny fundusz Global X Lit ETF (LIT).
Dowiedz się o inwestycjach w akcje w LYNX