|
W artykule omawiamy szczegóły 2 funduszy ETF, które możesz wykorzystać jako inspirację. Jeśli szukasz brokera ETF kliknij tutaj.
Czym są fundusze ETF?
ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to inna nazwa tzw. trackera. Tracker to produkt, który odzwierciedla ceny wybranych instrumentów bazowych takich jak surowce, obligacje, indeksy giełdowe, etc. Exchange Traded Fund są funduszami inwestycyjnymi notowanymi na giełdzie.
Produkt ten powstał w latach 90-tych. Pierwszym funduszem wprowadzonym na rynek amerykański w 1993 roku był SPDR S&P 500 ETF (SPY), którego celem było śledzenie indeksu S&P 500. Fundusz ten zarządza obecnie aktywami o wartości przekraczającej 345 miliardów USD.
W jego ślad szybko poszły kolejne fundusze, śledzące najpopularniejsze indeksy takie jak Dow Jones czy Nasdaq. Pod koniec lat 90-tych na rynku pojawiły się także pierwsze fundusze sektorowe, które inwestują w akcje spółek wybranego sektora gospodarki. W ciągu ostatnich dwudziestu lat fundusze ETF szeroko się rozpowszechniły. Od 2003 roku rynek ten jest większy niż tradycyjny rynek aktywnie zarządzanych funduszy powierniczych.
Kapitał zainwestowany w fundusze ETF rośnie z każdym rokiem. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła także liczba emitentów tych produktów. W 2021 r. na rynku obecnych było ponad 160 różnych emitentów, udostępniających w sumie prawie 8000 funduszy. Wachlarz funduszy do wyboru jest bardzo duży, choć wielu emitentów oferuje różne trackery na te same indeksy. Exchange Traded Funds mogą się jednak znacząco różnić między sobą pod względem budowy, ceny oraz osiąganymi wynikami. Po więcej informacji na temat podstaw inwestowania w te instrumenty finansowe zapraszamy do lektury naszego przewodnika po handlu ETF.
Przeczytaj także>> Najlepsze akcje 2024: w jakie akcje inwestować?
Jakie są rodzaje ETF?
Do najpopularniejszych wśród inwestorów należą te fundusze, które replikują indeksy giełdowe S&P 500, Dow Jones oraz DAX. Dużą popularnością cieszą się również produkty skoncentrowane na poszczególnych gałęziach przemysłu, takich jak na przykład technologie, dobra konsumpcyjne, energia słoneczna, software czy biotechnologia.
Istnieją także ETF trackujące gospodarki regionalne lub państwowe, za pomocą których można inwestować na przykład w gospodarkę Chin, Brazylii, czy też Indii. Fundusze towarowe replikują na przykład cenę złota albo srebra.
ETF na obligacje inwestują w obligacje skarbowe lub korporacyjne. Istnieją też tzw. strategiczne ETF, śledzące konkretne pomysły inwestycyjne – na przykład ÖkoDAX (energia odnawialna) czy DivDAX (wartości dywidend).
W przypadku funduszy lewarowanych ruch cenowy wzmocniony jest przez mnożnik. ETF odwrotne rozwijają się w kierunku przeciwnym niż wartość aktywa bazowego. Te egzotyczne produkty nie są jednak wskazane dla początkujących inwestorów.
Exchange Traded Funds różnią się od siebie także sposobem replikacji indeksów. W przypadku pełnej replikacji indeksu (z ang. full replication) za dostępny kapitał kupowane są wszystkie składniki indeksu o odpowiedniej wadze. W przypadku częściowej replikacji indeksu fundusz obejmuje jednak tylko część składników indeksu. Zwykle są to akcje o najwyższej wadze w indeksie.
Exchange Traded Funds: czy warto w nie inwestować?
Trackery indeksów stanowią obecnie fundament portfeli wielu inwestorów detalicznych. Fundusze tego typu są atrakcyjne ze względu na swoją prostą strukturę, niskie koszty i dywersyfikację. Zaletą inwestowania w ETF jest to, że aby dokładnie śledzić konkretny indeks, nie musisz wciąż dokonywać transakcji. Kupowanie i sprzedawanie akcji w celu zachowania odpowiedniej równowagi w portfelu zajmuje dużo czasu i pochłania środki w postaci kosztów transakcyjnych.
Inwestowanie w ETF jest dobrym rozwiązaniem dla traderów, którzy chętnie inwestują w fundusze inwestycyjne, a jednocześnie zależy im na niskich kosztach. W przypadku tradycyjnie zarządzanych funduszy powierniczych opłaty związane z handlem są dużo wyższe niż w przypadku ETF, którymi w dużej częsci zarządza algorytm.
Główne zalety:
- Niskie koszty
- Wysoka płynność
- Dywersyfikacja
Wady:
- Ryzyko straty wskutek wahania cen albo zapaści rynku akcji
- Ryzyko kontrahenta w przypadku funduszy syntetycznych
- Osiągalne są tylko przeciętne zyski
- Możliwe ryzyka kursowe dla funduszy z innych obszarów walutowych
Istotne wskazówki dotyczące handlu
Horyzont inwestycyjny podczas inwestowania w ETF powinien wynosić co najmniej 4-5 lat. Należy liczyć się z tym, że na rynkach kapitałowych zdarzają się krótkotrwałe korekty lub spadki cen (na przykład w wyniku pandemii koronawirusa). Nierentowność okresów spadkowych jest niejako kompensowana przez dłuższy horyzont inwestycyjny.
ETF są zatem narzędziem inwestycyjnym przeznaczonym raczej do długoterminowej akumulacji kapitału. Plany oszczędnościowe wykorzystujące fundusze ETF, w które co kwartał inwestujesz stałą kwotę, uznaje się za solidny, tradycyjny sposób gospodarowania pieniędzmi.
Darmowy e-book inwestycyjny
14 praktycznych wskazówek, jak stać się lepszym inwestorem i uniknąć klęski na giełdzie.
ETF 2024 roku
- iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX)
- iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)
Tento výběr slouží samozřejmě jen pro inspiraci a v žádném případě se nejedná o investiční doporučení.
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX)
W 2023 roku całkowity zwrot z iShares Core S&P 500 UCITS ETF wyniósł +25,9%.
iShares Core S&P 500 UCITS ETF śledzi indeks S&P 500, który składa się z 500 największych amerykańskich akcji. Ten ETF replikuje wyniki indeksu bazowego poprzez pełną replikację (kupowane są wszystkie składniki indeksu). Dywidendy w ETF są akumulowane i reinwestowane w ETF. ETF został uruchomiony 19 maja 2010 roku.
Indeks S&P 500 oferuje ekspozycje na sektor technologiczny. Spółki, które wchodzą w skład indeksu charekteryzują się niewielkim zadłużeniem i mają ugruntowaną pozycję na rynku. Dzięki funduszowi ETF na S&P 500 inwestujesz jednocześnie w sektor, który czerpie korzyści ze wzrostu stóp procentowych i wysokiej inflacji. Przykład stanowić mogą towary konsumpcyjne, sektor finansowy czy ochrona zdrowia.
ETF iShares Core S&P 500 UCITS (CSPX) o numerze ISIN IE00B5BMR087 jest emitowany przez spółkę BlackRock i oferuje zdywersyfikowany portfel w 500 czołowych amerykańskich firmach. S&P 500 to indeks ważony kapitalizacją rynkową, co oznacza, że firmy z najwyższą kapitalizacją rynkową mają najwyższą wagę. Około jednej trzeciej wagi przypada na sektor technologii informacyjnych ze spółkami takimi jak Apple, Microsoft i NVIDIA. Drugą co do wielkości silną reprezentację w indeksie posiada sektor ochrony zdrowia, który reprezentują firmy takie jak UnitedHealth Group, Johnson & Johnson i Pfizer. Dobra konsumpcyjne obejmują akcje spółek Amazon, Tesla, Home Depot i Nike.
iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)
Fundusz iShares Global Clean Energy UCITS ETF dąży do śledzenia wyników indeksu S&P Global Clean Energy Index, który obejmuje 126 największych na świecie spółek z sektora energii odnawialnej. ETF replikuje wyniki indeksu bazowego poprzez pełną replikację (poprzez zakup wszystkich składników indeksu). Dywidendy z ETF są wypłacane inwestorom co pół roku. ETF został uruchomiony 6 lipca 2007 r. a jego ISIN to IE00B1XNHC34.
Około 45% to firmy świadczące usługi publiczne. W dalszej kolejności znajdują się technologie, przemysł i inne sektory. Ten fundusz ETF umożliwia zatem inwestowanie w wiele spółek z sektora czystej energii. Godne uwagi przykłady obejmują firmy energetyczne, takie jak Enphase Energy (ENPH), Plug Power,
Energia odnawialna była gorącym tematem w 2020 r., ale wyniki tego funduszu ETF w 2021 r. były znacznie gorsze od wyników szerszego rynku. Cena ETF-ów energii odnawialnej wzrosła około czterokrotnie w latach 2018-2021, ale w 2021 r. tempo to znacznie spadło.
Jednak w dłuższej perspektywie energia odnawialna pozostaje koniecznością dla wielu krajów, a zaangażowane firmy prawdopodobnie będą nadal czerpać korzyści w przyszłości. Jednak rok 2023 również nie był udany pod względem ogólnych wyników, a ten ETF zakończył się stratą trzeci rok kalendarzowy z rzędu od 2020 roku. W 2023 r. całkowita stopa zwrotu ETF spadła jednak o -20,5%.
Według specjalisty ds. sektora i produktów BlackRock, Omara Mouftiego, nastąpił ogromny napływ zamówień i nowych mocy produkcyjnych planowanych na 2020 r., przy czym znaczna część tych mocy zostanie dostarczona w 2023 r. Mówi się, że wzrost popytu pozostanie silny, ale na razie przeważa podaż. Omar Moutfi uważa, że sytuacja ta może utrzymać się w najbliższej przyszłości i może minąć jeszcze trochę czasu, zanim popyt dogoni podaż, a sytuacja w szczególności w sektorze energii słonecznej zacznie ewoluować w lepszym kierunku.
W związku z tym rok 2024 może nie być dobrym rokiem dla ETF. Jednak, jak powiedzieliśmy na początku, energia odnawialna jest bardziej długoterminowa, dlatego niektórzy inwestorzy mogą być zainteresowani tym ETF-em w dłuższej perspektywie i może on służyć jako inspiracja na przyszłość.
Inwestuj w ETF za pośrednictwem LYNX
Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcje, ETF, futures, opcje, CFD i na forex po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy i publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.
Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut. Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.
Źródła użyte w artkule:
BlackRock: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (31. 1. 2024); https://www.blackrock.com/pl/doradcy-i-dystrybutorzy/produkty/253743/
BlackRock: iShares Global Clean Energy UCITS ETF (31. 1. 2024); https://www.blackrock.com/pl/doradcy-i-dystrybutorzy/produkty/251911/
ETF Stream: Clean energy ETFs: Rough ride set to continue in 2024 (31. 1. 2024); www.etfstream.com/articles/clean-energy-2024
LYNX: De beste ETF’s 2022: tips voor beleggen in ETF’s ( 9. 12. 2022); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/etf/beste-etfs/beste-etfs-tips-beleggen-etfs
Informacje o produkcie:
iShares Core S&P 500 UCITS ETF – Key Information Document (KID): https://www.blackrock.com/pl/doradcy-i-dystrybutorzy/produkty/253743/
iShares Global Clean Energy UCITS ETF – Key Information Document (KID): https://www.blackrock.com/pl/doradcy-i-dystrybutorzy/produkty/251911/
Z rachunkiem inwestycyjnym za pośrednictwem LYNX inwestorzy mają bezpośredni dostęp do krajowych i międzynarodowych giełd papierów wartościowych w Europie, USA i Azji. Handluj na 150 rynkach, w 33 krajach i w 25 walutach. Dowiedz się więcej na stronie: Lista Giełd i Produktów