Informacje o Legal Entity Identifier (LEI)
Zgodnie z przepisami Dyrektywy MiFID II oraz rozporządzenia MiFIR, które weszły w życie 3 stycznia 2018 roku, jesteśmy zobowiązani do zgłaszania transakcji naszych klientów do właściwego organu nadzorczego.
W ramach takiego raportu klienci korporacyjni muszą być identyfikowani przy pomocy tzw. Legal Entity Identifier (LEI). Bez tego kodu nie jest możliwe przeprowadzanie transakcji w IB za pośrednictwem LYNX.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące Legal Entity Identifier (LEI).
Legal Entity Identifier (w skrócie LEI) to unikatowy 20-znakowy kod alfanumeryczny, pozwalający organom nadzoru finansowego na identyfikację podmiotów prawnych prowadzących działalność związaną z finansami. Kod LEI powstał jako odpowiedź na kryzys finansowy z 2008 roku i służy bezpieczeństwu oraz przejrzystości. Głównym jego celem jest zwiększenie transparentności rynków finansowych, lepsze zarządzanie ryzykiem i ochrona inwestorów. Transakcje finansowe zgłaszane są właściwym organom nadzoru i mogą zostać jednoznacznie przypisane właśnie dzięki LEI. Bez LEI IB nie będzie mógł przeprowadzać w twoim imieniu transakcji papierami wartościowymi podlegających obowiązkowi zgłoszenia.
Firmy posiadające akcje, obligacje lub instrumenty pochodne muszą mieć LEI. Jeśli nim nie dysponują, nie mogą kontynuować swojej obecności na rynkach finansowych. Krótko mówiąc, wszyscy posiadacze rachunków firmowych dla osób prawnych, zarejestrowanych w Unii Europejskiej, muszą przestrzegać przepisów EMIR, a tym samym również posiadać LEI.
Wniosek o nadanie kodu LEI można złożyć za pośrednictwem Interactive Brokers (IB) albo w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW).
Żeby uzyskać kod LEI w KDPW należy wypełnić elektroniczny formularz dostępny na stronie www.kdpw.pl. o nadanie kodu LEI w imieniu firmy występuje osoba uprawniona (najczęściej pracownik danej firmy).
Za nadawanie kodów LEI i zarządzanie nimi KDPW pobiera opłaty:
Opłata za nadanie kodu LEI (z zarządzeniem kodem przez okres jednego roku włącznie): 272 PLN netto
Opłata za odnowienie kodu LEI na rok: 262 PLN netto
Opłata za nadanie kodu LEI i zarządzanie nim w IB:
Opłata za nadanie kodu LEI (z zarządzeniem kodem przez okres jednego roku włącznie): 161 USD
Opłata za odnowienie kodu LEI na rok: 91 USD
Opłata za odnowienie kodu pobierana jest po roku od złożenia wniosku lub niedługo później.
Bez LEI LYNX nie może już przeprowadzać w imieniu swoich klientów korporacyjnych transakcji papierami wartościowymi podlegających obowiązkowi zgłoszenia.
Informacje ogólne na temat LEI dostępne są na stronach internetowych LEI ROC www.leiroc.org lub GLEIF www.gleif.org.
Więcej szczegółowych informacji dotyczących LEI znajduje się na stronie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych www.kdpw.pl.
Po pomyślnym otwarciu rachunku za pośrednictwem LYNX będziesz mógł zalogować się do zarządzania kontem. W poniższym formularzu zostaniesz poproszony o wpisanie LEI:
Jeśli zaznaczysz, że nie masz LEI, zostaniesz przekierowany w następujący sposób:
Zobaczysz wniosek o LEI w IB.
Na podstawie wprowadzonych informacji wygenerowany zostanie kod LEI i uzupełniony na koncie IB:
Następnie pojawi się pytanie IB, czy dotyczy cię obowiązek zgłoszenia. Dotyczy to tylko spółek inwestycyjnych. W takim przypadku IB jednoznacznie informuje, że nie przejmie obowiązku zgłoszenia w twoim imieniu:
Pod koniec otrzymasz krótkie podsumowanie z możliwością sprawdzenia twoich danych w sekcji zarządzania kontem. Jest to również informacja z potwierdzeniem pomyślnej aktualizacji informacji MiFR.
Kody LEI nadają również uprawnione organy wskazane pod poniższym linkiem:
https://www.gleif.org/de/about-lei/get-an-lei-find-lei-issuing-organizations
Nie jesteśmy jednak w stanie pomóc ze składaniem wniosku o nadanie LEI u innych dostawców.