W które akcje inwestować w obecnej sytuacji?

Autor: Ewa Wasiak

W tym artykule przeczytasz

Większość inwestorów przytłoczyło pojawienie się koronawirusa pod koniec lutego. Rynki doświadczały okresu długotrwałych wzrostów i nic nie wskazywało na to, że mógłby się on zakończyć.

Tymczasem większość giełd już miesiąc później zanotowała około 35% spadki. Następnie nieoczekiwanie nastąpiła stabilizacja, podczas której ceny wielu akcji już zdążyły zyskać na wartości o ponad 70% w stosunku do marcowych wartości minimalnych.

Jaką naukę mogą wynieść inwestorzy z koronawirusowej „awarii”?

Do čeho investovat v současné situaci?

Czy koronawirus jest czarnym łabędziem?

Wielu inwestorów uważa pandemię koronawirusa za tzw. „czarny łabędź“. Termin ten oznacza wydarzenia, których (prawie) nikt nie był w stanie (lub nie chciał) przewidzieć. Wydarzenia te wywierają często ogromny wpływ na światową gospodarkę oraz społeczeństwo. Terminu czarny łabędź jako pierwszy użył Nicholas Taleb, który uważa jednak, że pandemia COVID-19 nie jest typowym przykładem wspomnianego fenomenu. Sądzi on, że aktualny kryzys jest raczej tzw. białym łabędziem, czy też szarym nosorożcem. Zdarzenie takie wywiera ogromny wpływ na rzeczywistość, ale da się je przewidzieć i jest prawdopodobne. Dla fenomenu zwanego szarym nosorożcem charakterystyczne jest to, że ludzie ignorują go bądź nie doceniają zagrożeń z nim związanych.

Co ciekawe, spadki na rynkach akcji sprowadziły na nie również istną powódź nowych inwestorów. Brokerzy internetowi byli wręcz zasypywani wnioskami o otwarcie rachunku inwestycyjnego. Ci nowi inwestorzy, niejednokrotnie nieposiadający żadnego doświadczenia i wystarczającej wiedzy, zaczęli inwestować właściwie we wszystkie (znane) akcje. Inwestorzy, którzy kupili akcje, kiedy ich wartość maksymalnie spadła, zostali już wynagrodzeni sowitym i szybkim zyskiem cenowym. Profesjonalnie inwestorzy i analitycy są jednak w ostatnich miesiącach w większości sceptyczni. Jest to czas, w którym trzeba przyglądać się rynkom i czekać na kolejną dużą korektę.

Nasdaq Composite

Zmienność wraca

Giełdy w USA są na rekordowym poziomie, ale zmienność wciąż jest wyższa niż przed kryzysem spowodowanym koronawirusem. Bezrobocie w USA, mimo niewielkiego spadku, wciąż pozostaje niepokojąco wysokie i wydaje się, że amerykański rząd absolutnie nie ma koronawirusa pod kontrolą. Druga fala zachorowań, czy też wybory prezydenckie w USA, mogą krótkoterminowo potencjalnie zmienić nastroje na rynkach.

Indeks VIX już zanotował nieznaczny wzrost, a opcje na indeks S&P 500 na najbliższe miesiące znów zdrożały. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące miesiące będą bardziej zmienne.

VIX Index

Inwestycje w trendy

Dla większości inwestorów najistotniejsze jest posiadanie długoterminowej wizji. By móc zyskiwać na trendach, muszą oni przede wszystkim spoglądać w przyszłość, a nie analizować przeszłość. Badania pokazują, jak powszechne jest wśród wielu ludzi przekonanie, że niektóre ustalone trendy będą wciąż aktualne w przyszłości, co powoduje że niewystarczająco dużo myślą o dalszym rozwoju. Właśnie dla tego na giełdach pojawiają się istotne, gwałtowne ruchy. Dobrym przykładem są fundusze nieruchomości inwestujące w centra handlowe. Już od kilku lat ceny właściwie wszystkich akcji dystrybutorów nieruchomości detalicznych spadają. Inwestorzy nie chcą uwierzyć w zapaść i wydaje im się, że widzą tu interesującą okazję inwestycyjną. W rzeczywistości ma miejsce przejście od handlu fizycznego nieruchomościami do handlu online. Przesunięcie jest tak duże, że inwestycje w tym sektorze nie przynoszą dobrych zysków.

Przeczytaj również: >>10 najstabilniejszych akcji: wysokiej jakości akcje, które możesz trzymać w nieskończoność

Marcowy kryzys giełdowy i obecny zwrot w gospodarce stanowią szansę dla tych inwestorów, którzy skupiają się na akcjach związanych z trendami. Z historii wiadomo, że recesje zawsze stanowiły początek fantastycznego rozwoju i innowacji. Ludzie i firmy szukają nowych pomysłów i właśnie te spółki, które patrzą w przyszłość, korzystają na kryzysie, a później stają się liderami w nadchodzących latach. Wyzwaniem dla inwestorów jest wybór najważniejszych trendów i spółek znajdujących się w najlepszym położeniu, przy jednoczesnym unikaniu właśnie tych firm, które nie potrafią się dostosowywać do zmieniających się warunków.

Kryzys wywołany przez koronawirusa przyspieszył te tendencje. Zaczęliśmy masowo pracować z domu, dlatego też serwery w chmurze są bardzo pożądane. Najróżniejsze usługi wideokonferencyjne i komunikacyjne również zyskały w ostatnich miesiącach niezwykłą popularność. Inwestorzy, którzy zainwestowali w takie spółki, jak na przykład Zoom Video CommunicationsMicrosoft czy Amazon, zostali hojnie wynagrodzeni. Inne interesujące trendy to na przykład Internet Rzeczy (IoT), 5G, druk 3D, wirtualna/rozszerzona rzeczywistość i blockchain. Inwestorzy, którzy będą śledzić te (lub inne) trendy i wybiorą odpowiednie spółki, w najbliższych latach będą się mogli spodziewać dużych zysków. Inwestorzy prywatni muszą się odważyć, by spojrzeć poza zbiór konwencjonalnych akcji, takich jak na przykład ING czy Royal Dutch Shell. Na poniższym wykresie zobaczyć można rozwój akcji Zoom. Inwestorzy, którzy w odpowiednim momencie zauważyli potencjał tej spółki i wskoczyli do rozpędzającego się pociągu, mogli w ciągu kilka miesięcy nawet potroić swój wkład.

Akcie Zoom

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX

Z LYNX możesz inwestować w akcje bezpośrednio na krajowej giełdzie. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread. Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjachETF, futuresopcjachCFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie i udostępniamy profesjonalne webinary szkoleniowe. Oprócz tego publikujemy analizy rynku i nowinki ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjno-szkoleniowego LYNX.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać ze wsparcia klienta.