IPO Uber – Zbliża się jedno z największych IPO w historii

Autor: Ewa Wasiak

W tym artykule przeczytasz

IPO Uber nieuchronnie nadchodzi. Jest jednym z 10 największych IPO w historii.

Dyrektor generalny Dara Khosrowshahi powiedział, że jego firma prowadziła rozmowy z legendarnym inwestorem Warrenem Buffettem i jego firmą Berkshire Hathaway. Może Buffett będzie jednym z pierwszych, którzy kupią akcje Ubera.

W środę 8.5. firma ogłosiła już wiążącą datę wdrożenia IPO oraz cenę akcji w ofercie publicznej

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o IPO Uber? Czytaj dalej.

Co to jest Uber?

Prawdopodobnie nie trzeba zbytnio przedstawiać Ubera. Jest to amerykańska firma międzynarodowa, która oferuje usługi transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi ze stworzonej przez nią aplikacji mobilnej. Różni się jednak od usług taksówkowych tym, że kierowcą może być każdy, kto posiada prawo jazdy, przyzwoity samochód osobowy i jest podłączony do sieci Uber.

Uber opracowuje, oferuje i obsługuje aplikację mobilną, która umożliwia wprowadzanie niezbędnych danych dotyczących podróży. Są one następnie przekazywane kierowcom.

Więc jeśli chcesz gdzieś dojechać, po prostu wprowadź  do aplikacji Uber tę lokalizację. Na mapie możesz zobaczyć, gdzie poruszają się najbliższe samochody Uber i możesz wybrać kierowcę, z którym chcesz podróżować. Kiedy przyjedzie, już ma Twoje zamówienie w swojej aplikacji i zna cel podróży. Zaletą Ubera w porównaniu ze zwykłymi taksówkami jest to, że z góry wiesz, ile płacisz, a cena jest zazwyczaj niższa niż w przypadku klasycznych taxi.

Aplikacja oblicza kwotę zapłaty za usługę, a Ty nie płacisz kierowcy nic bezpośrednio. Kierowca otrzymuje zapłatę za pośrednictwem sieci Uber, a opowiednia kwota obciąża twój rachunek i zostaje przypisana do rachunku kierowcy.

Niektórych kierowcy traktują Uber jako drugorzędna aktywność ma kilka godzin w tygodniu. Dla innych jest to praca na cały etat.

Nawiasem mówiąc, Uber jest znany jako największy na świecie start-up. Chociaż pytanie brzmi, czy nadal możemy uznać ten biznes za start-up.

Kontrowersje i krytyka Ubera

Uber jest często przedmiotem krytyki, protestów i działań kierowców taksówek i firm oferujących usługi taksówkowe na całym świecie. Nawet niektóre rządy państw często próbują ograniczać, regulować lub zakazać korzystania z Ubera na ich terytorium. Według nich Uber przyczynia się do szarej strefy, nie płaci podatków ani opłat licencyjnych i grozi pasażerom, ponieważ kierowcy nie mają wystarczających kwalifikacji lub ubezpieczenia.

Rządom państw jednak nie udaje się powstrzymać Ubera, ponieważ jego działania są wykonywane głównie przez Internet. Obecne prawodawstwo (i nie tylko w Polsce) nie jest jeszcze gotowe na usługę tego typu, która należy do kategorii „ko-konsumpcji”.

Decyzje niektórych państw skłoniły Ubera do wycofania usługi z kilku krajów, a pod koniec grudnia 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Uber jest usługą transportową i dlatego musi ubiegać się o licencję i zezwolenie jako ”inne taksówki”.

Chociaż definicja prawna jest skomplikowana i kontrowersyjna, Uber działa w setkach miast i dziesiątkach krajów na całym świecie, rozwijając się, a jego model biznesowy, nazywany “uberifikacją” naśladują inne firmy.

Kiedy będzie IPO Uber?

Firma opublikowała już wiążącą datę oferty publicznej swoich akcji, IPO Uber odbędzie się w piątek 10 maja 2019 r. Firma wybrała Morgan Stanley jako bank ubezpieczający. Jednocześnie prezes Uber powiedział, że w ramach przygotowań do IPO, firma stworzyła silny zespół zarządzający, kierowany przez doświadczonego dyrektora finansowego, który będzie w stanie doprowadzić firmę do debiutu na giełdzie.

Obecnie jest to nowo zatrudniony Nelson J. Chai, który wcześniej był dyrektorem generalnym grupy ubezpieczeniowej Group Warranty, i który spędził ponad pięć lat w CIT. Pełnił również funkcję dyrektora finansowego w banku inwestycyjnym Merrill Lynch & Co.

Droga do IPO będzie wymagać pewnych cięć finansowych i dostosowań budżetowych, co jest głównym zadaniem Chai jako dyrektora finansowego.  „Jestem niezwykle podekscytowany, że znalazłem kogoś tak doświadczonego i błyskotliwego jak Nelson”, powiedział Khosrowshahi w oświadczeniu. „To będzie świetny partner dla mnie i całego zespołu zarządzającego na drodze do zostania spółką giełdową”.

Pod względem finansowym Uber znacznie poprawił swoje wyniki w ciągu ostatniego roku. Firma twierdzi, że zwiększyła wzrost przychodów w pierwszym kwartale 2018 r., jednocześnie zmniejszając straty. Zysk netto wzrósł o 67% w skali roku,  straty spadły o 49%, a dane te nie obejmują zysku w wysokości 3 mld USD ze sprzedaży części działalności w Azji Południowo-Wschodniej na rzecz konkurenta Grab.

W połowie sierpnia 2018 r. Uber ogłosił zysk netto w wysokości 2,7 mld USD za drugi kwartał, co oznacza wzrost o 8% w stosunku do poprzedniego kwartału i o 51%  w stosunku do tego samego kwartału w ubiegłym roku.

W tym roku Khosrowshahi negocjował nawet z legendarnym inwestorem Warrenem Buffetem, który podobno zaoferował mu 3 miliardy dolarów inwestycji na początku tego roku. Strony nie uzgodniły jednak terminów transakcji i dlatego ostatecznie do niej nie doszło.

W każdym razie Buffett przyznał, że jest „wielkim wielbicielem Dary” i wcale nie jest wykluczone, że podobna oferta pojawi się w przyszłości.

Khosrowshahi potwierdził, że go celem życiowym jest skłonienie Warrena Buffeta do inwestowania w rzeczy, którymi się zajmuje. Nie był jeszcze w stanie tego zrobić, ale najwyraźniej ma szansę z Uberem.

Jaka jest przyszłość Ubera?

Dla Ubera najważniejszymi priorytetami są, jak już wspomnieliśmy,  stworzenie silnego zarządzania i wzmocnienie marki. Uber powoli już rozszerza swoją działalność poza tradycyjne „usługi taksówkowe” dla samochodów i chce stać się platformą, która po prostu oferuje różne opcje transportu, nie tylko samochodowego, ale też rowerowego czy lotniczego.

Interesujący jest prototyp latającego samochodu UberAIR opracowanego wspólnie z NASA, który wygląda jak wielki dron. Firma planuje rozszerzyć ofertę o transport tym latającym samochodem w ciągu pięciu lat.  Latające samochody miałyby lądować  na skyportach, lotniskach, dachach budynków lub na ziemi. Firma podała, że skyporty będą wyposażone tak, aby były w stanie obsłużyć około 200 startów i lądowań na godzinę.

W miarę jak miasta budują coraz więcej wieżowców, a transport samochodowy stał się problemowym na obszarach mieszkalnych i komercyjnych, transport pasażerski musi zostać przeniesiony na wyższy poziom. Podczas gdy Elon Musk chce go “zakopać” pod ziemię, Uber postanowił wznieść go w powietrze. Stworzenie floty taksówek powietrznych byłoby milowym krokiem dla Ubera.

IPO Uber – recenzja znanego profesora ekonomii Aswatha Damodarana

Akcje Uber

Akcjami Ubera możesz handlować w LYNX w taki sam sposób, jak innymi akcjami. Notowane będą na NYSE pod symbolem UBER.

Spółka opublikowała już prospekt emisyjny, sygnalizując, że IPO Uber odbędzie się w piątek 10 maja 2019 r. Cena akcji przy debiucie wyniosła ostatecznie 45 USD.

Uber zgodził się, że akcje będą sprzedawane w USD na największej giełdzie na świecie – NYSE. Początkowo firma miała wejść na giełdę z wyceną 120 miliardów dolarów przy emisji 16% swoich akcji. Ostatecznie rating spółki spadł do  82.4 miliardów dolarów. Spekuluje się, że może to być jeden z pięciu największych IPO w historii i prawdopodobnie największe w tym roku.

Wybór giełdy NYSE został również zainicjowany poprzez fakt, że rywal – spółka Lyft jest notowana od końca marca na NASDAQ

Uber i Lyft prowadzili nieformalny wyścig o datę debiutu na giełdzie. Wygrała firma Lyft, której akcjami można handlować od 29 marca 2019 roku.

Zobacz też >>  IPO w 2019 roku

Czytaj również


[Form #4 could not be found]