|
Choroby takie jak AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu C i niektóre nowotwory prawdopodobnie za kilka lat będzie można skutecznie leczyć.
Rynek opieki zdrowotnej podlega również naciskom ogromnych światowych trendów. Należą do nich trendy demograficzne, rosnąca globalna klasa średnia, rosnące zanieczyszczenie środowiska i coraz bardziej niezdrowe odżywianie.
Z tych powodów popyt na produkty farmaceutyczne będzie nadal rósł w najbliższych latach. Dla firm farmaceutycznych, a więc i dla cen ich akcji, prawdopodobnie nadchodzą złote czasy.
W tym czasie tymczasowo osiągnięto górny pułap, a następnie ceny akcji spółek biotechnologicznych i farmaceutycznych gwałtownie spadły.
Głównym powodem był opór polityczny na rynku amerykańskim wobec wyrachowanych praktyk cenowych firm farmaceutycznych. Wielu producentów leków gwałtownie i znacząco podniosło ceny, powodując silną falę oburzenia wśród konsumentów.
Nowo wybrany prezydent Donald Trump lobbował później i opowiadał się za obniżeniem cen leków. Akcje farmaceutyczne i biotechnologiczne uległy następnie wyraźnej korekcie.
Na jesieni 2016 roku ceny zaczęły spadać średnio o ponad 20%. Ponadto przemysłowi farmaceutycznemu w nieodległej przeszłości zaczęło doskwierać wygasanie patentów na kilka istotnych leków
Okazja do wejścia na rynek po korekcji
Po ożywieniu na rynku akcji farmaceutycznych na początku 2018 r. indeks farmaceutyczny znów osiągnął poziom 200 punktów. Jednak podczas pierwszej próby nie udało się pokonać oporu z 2015 r. Nastąpiło kilka drobnych odbić, a teraz indeks ten jest po raz czwarty z rzędu w stosunkowo krótkim czasie poniżej limitu 200 punktów.
Pytanie brzmi: kiedy bykom uda się pokonać silną barierę, co stworzyłoby przestrzeń do potencjalnie ogromnego wzrostu.
Obecnie, gdy przez ponad dwa lata większość akcji farmaceutycznych miała zastój na giełdzie, dla inwestorów długoterminowych pojawiła się być może interesująca możliwość kupna.
Zwłaszcza w trudniejszych gospodarczo okresach bardziej zachowawcze akcje farmaceutyczne mogą stanowić element stabilizujący w Twoim portfelu. Ponadto perspektywy wzrostu znów są obiecujące.
Badania i rozwój nowych produktów dają przemysłowi nadzieję. Zatwierdzenie nowych leków w 2019 roku powinno stanowić nowy impuls dla branży. W kolejce na ustawowe zatwierdzenie czeka wiele obiecujących leków.
Również podczas kolejnej próby ceny akcji mogą być w stanie przezwyciężyć fazę korekty i wcześniejszy opór. W poniższych akapitach znajdziesz najbardziej obiecujące akcje farmaceutyczne 2020. roku
Najlepsze akcje farmaceutyczne w 2020 roku
3. Akcje AbbVie (ABBV)
Działająca w branży biotechnologicznej oraz farmaceutycznej firma AbbVie (ISIN: US00287Y1091 – symbol: ABBV – waluta: USD) została założona w 2013 roku jako następca spółki Abbott Laboratories.
AbbVie specjalizuje się w badaniach i rozwoju innowacyjnych leków na niektóre z najbardziej skomplikowanych i najpoważniejszych chorób na świecie.
Z kapitalizacją rynkową na poziomie 120 miliardów USD, spółka jest jednym z najważniejszych graczy tej gałęzi gospodarki.
Spółka AbbVie ma doświadczenie przede wszystkim w kwestii leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV), zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (w tym choroby Alzheimera, Parkinsona i stwardnienia rozsianego) i systemu odpornościowego (w tym reumatoidalnego zapalenia stawów), raka oraz przewlekłych chorób nerek czy chorób ginekologicznych.
Najlepiej sprzedającym się produktem firmy AbbVie jest lek Adalimumab, sprzedawany pod nazwą Humira, który jest najlepiej sprzedającym się lekiem na świecie, generującym obroty na poziomie około 20 miliardów USD.
W styczniu 2015 r. spółka wprowadziła na rynek leki Viekirax i Exviera do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C, który cechuje 97-procentowa skuteczność u zażywających go pacjentów.
Wykres akcji AbbVie. Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach.
U pacjentów chorujących na AIDS lub na raka Marinol pomaga pobudzać apetyt na jedzenie.
Lek jest jednak mniej znaczącym produktem i ma niewielki udział w sprzedaży spółki. Jest jednak prawdopodobne, że firma AbbVie zostanie wiodącym dostawcą leków na bazie konopi. Dla inwestorów, którzy chcą skorzystać między innymi na marihuanowym boomie na giełdzie, AbbVie może być odpowiednim kandydatem do portfela akcji.
Spółka ma obecnie ponad 20 leków w II i III fazie rozwoju. Wiele z nich może zostać hitami rynku. Spółka już w zeszłym roku mogła zarejestrować środek Mavyret na żółtaczkę typu C. Oprócz tego doszło do zatwierdzenia przez FDA (Food and Drug Administration) leku na endometriozę – Elagolixu.
A jeśli wyniki badań w późniejszych stadiach będą pozytywne, producent leków będzie mógł zaprezentować również nowy lek – Rova-T do leczenia raka płuc.
Interesująca jest również wysokość dywidendy. Przy kwartalnej dywidendzie w wysokości 0,96, akcje AbbVie generują roczną stopę dywidendy w wysokości około 4,8% przy cenie 80 USD za akcję, co jest dość imponujące.
Oprócz tego firma przygotowała wiele nowych produktów, które wejdą na rynek w ciągu kilku najbliższych lat. Panuje oczekiwanie, że AbbVie będzie liderem rynku w branży farmaceutycznej. Akcje AbbVie podlegają obecnie korekcie, którą inwestorzy długoterminowi mogą wykorzystać do otwarcia pozycji. Dodatkowo firma robi wrażenie dzięki prawie 5% stopie dywidendy.
2. Akcje Novo Nordisk (NOVC)
Duńska spółka Novo Nordisk (ISIN: DK0060534915 – symbol: NOVC – waluta: EUR) produkuje i sprzedaje produkty oraz usługi farmaceutyczne. Spółka założona w 1923 roku w ciągu ostatnich kilku lat stała się niekwestionowanym liderem globalnego rynku w leczeniu cukrzycy.
Poszukiwanymi produktami firmy o wartości rynkowej na poziomie 107 miliardów EUR są również leki na krzepnięcie krwi, leki stosowane w terapii hormonem wzrostu oraz hormonalna terapia zastępcza.
Nowe badania nad obiecującym lekiem Semaglutid są dla spółki optymistyczne. Jest to insulina, która może być aplikowana doustnie. Imponujące wyniki III fazy pierwszego badania przeprowadzanego w 2019 roku sugerują bardzo obiecujące wyniki. Analitycy uważają, że lek może zostać dopuszczony do sprzedaży już w trzecim kwartale przyszłego roku.
Jeżeli Duńczykom uda się wprowadzić na rynek doustną insulinę, będzie to oznaczało nie tylko małą rewolucję w leczeniu cukrzycy, lecz także silną przewagę konkurencyjną.
Jeśli produkt odniesie sukces na rynku, będzie to biznes liczony w miliardach dolarów. Lek prawdopodobnie stałby się okrętem flagowym duńskiej firmy. Firma nie jest jednak w całkowicie zależna od nowego leku, ponieważ jej portfolio jest bardzo okazałe.
Wykres akcji Novo Nordisk. Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach.
Ze względu na perspektywę ponownej rejestracji semaglutydu w 2020 r. oczekiwana jest stymulacja wzrostu do poziomu przynajmniej 14%.
Jeśli Novo Nordisk będzie w stanie wprowadzić na rynek doustną wersję semaglutydu zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie zapewni to spółce długoterminowy wzrost. Akcje spółki mogłyby osiągać nowe rekordy wartości.
Jednak pomimo uzasadnionego optymizmu inwestorzy powinni mieć świadomość, że jeśli – wbrew oczekiwaniom – na końcowym etapie zatwierdzania zostaną opublikowane negatywne wyniki badań klinicznych, będzie to miało również odpowiedni wpływ na cenę akcji.
Obecnie jednak prawie wszystko wskazuje na to, że faza III zakończy się sukcesem.
Ta cena oferuje inwestorom długoterminowym interesującą możliwość wejścia na rynek, ponieważ potencjał wzrostu Novo Nordisk jest ogromny.
1. Akcje Bristol-Myers Squibb (BMY)
Bristol-Myers Squibb (ISIN: US1101221083 – symbol: BMY – waluta: USD) to amerykańska firma farmaceutyczna założona w 1989 roku w wyniku połączenia spółek Bristol-Myers Company i Squibb Corporation.
Notowana na giełdzie NYSE firma koncentruje swoje działania głównie na polu immunologii, chorób układu krążenia, onkologii, HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu B.
Aktualna wartość rynkowa Bristol-Myers Squibb wynosi około 83 miliardów dolarów. Obecnie akcje są sprzedawane za około 60 USD.
Bristol-Myers Squibb musiał ostatnio zmierzyć się z wygaśnięciem patentu na kilka leków. Na szczęście straty zostały zrekompensowane ogromnym sukcesem dwóch ostatnio wprowadzonych na rynek hitów sprzedaży.
Pierwszy z nich to lek przeciwzakrzepowy o nazwie Eliquis. Eliquis, ramię w ramię z marką Pfizer, jest wiodącym antykoagulantem nowej generacji. Eliquis stopniowo wypiera z rynku wszystkie konkurencyjne produkty, takie jak Xarelto.
Całkowite przychody ze sprzedaży Eliquis wzrosły w 2018 r. o 32% z 5 miliardów USD do 6,4 miliarda USD.
Wykres akcji Bristol-Myers Squib. Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach.
Przychody ze sprzedaży Opdivo w 2018 r. również wzrosły o prawie 36% z 5 miliardów USD do 6,7 miliardów USD. Opdivo znajduje najszersze zastosowanie w leczeniu raka płuc, nerek, żołądka i wątroby.
Eliquis i Opdivo zdecydowanie są flagowymi produktami w asortymencie firmy, ale Bristol-Myers Squibb ma wiele innych odnoszących sukcesy produktów z dwucyfrowym tempem wzrostu sprzedaży.
Należą do nich: Orencia na reumatoidalne zapalenie stawów (sprzedaż o wartości około 2,7 miliarda USD rocznie), leki stosowane w leczeniu nowotworów, tj. Sprycel (sprzedaż o wartości około 2,0 miliarda USD rocznie), Yervoy (sprzedaż o wartości około 1,3 miliarda USD rocznie) i Empliciti (sprzedaż na poziomie około 0,2 miliarda USD rocznie). Razem leki te zapewniają dodatkowe 6 miliardów w kasie firmy. A przychody nadal rosną.
W ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż Bristol-Myers Squibb wzrosła średnio o 11%, a zyski wzrosły o 23%. Tendencja ta powinna się utrzymać również w najbliższych latach. W 2018 r. przychody wzrosły o 32% do 8,1 miliardów USD, a zysk na akcji wzrósł o 29% z 3,01 USD do 3,87 USD.
Celgene – firma zajmująca się głównie leczeniem raka – była na celowniku Bristol-Myers Squibb, odkąd cena akcji Celgene gwałtownie spadła. Z ponad 23 miliardami w produktach onkologicznych, BMS próbuje zostać drugim co do wielkości dostawcą na tym rynku, po szwajcarskim liderze rynku – Roche. Produkty do leczenia raka stanowiłyby wówczas 2/3 całkowitej sprzedaży firmy.
Naszym zdaniem inwestycja w akcje BMS może stanowić bazową inwestycję w branżę farmaceutyczną. Firma jest bardzo zróżnicowana i ma bardzo duże portfolio produktów. Kwartalna dywidenda w wysokości 0,41 USD generuje również solidną stopę dywidendy w wysokości 3,2%.
Akcje te będą odpowiednie nawet dla długoterminowych, zachowawczych inwestorów, którzy chcą wykorzystać demograficzne i zdrowotne trendy.
Akcje farmaceutycze w LYNX
LYNX oferuje handel akcjami farmaceutycznymi bezpośrednio na krajowych giełdach. To gwarantuje naszym klientom wysoki wolumen obrotu oraz wąski spread.
Niezależnie od tego czy handlujesz na intraday czy jesteś inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty LYNX, ponieważ umożliwimy Ci handel akcjami, ETF, futures, opcjami , CFD, oraz na forexie po korzystnych prowizjach.
W LYNX możesz handlować w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform.
Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj z przelicznika walutowego.
Poza tym regularnie publikujemy dla Ciebie analizy rynku i najnowsze informacje ze świata inwestycji w ramach naszego informacyjno-edukacyjnego portalu.
Zainteresowały Cię inwestycje w firmy farmaceutyczne?
Dzięki szerokiej ofercie LYNX możesz handlować wszystkimi wyżej wymienionymi akcjami.