Regulacje ESMA wchodzą w życie, czy dotyczy to ciebie?

Autor: Ewa Wasiak

W tym artykule przeczytasz

ESMA czyli europejski organ (The European Securities and Markets Authority) w ramach ochrony inwestorów przyjął w dniu 22 maja 2018 r. decyzję dotyczącą wszystkich podmiotów handlujących kontraktami CFD i opcjami binarnymi.

Rozporządzenie to wchodzi w życie 1.8.2018. Czym jest i jaki będzie miało wpływ?

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Co to jest ESMA?
  • Kogo dotyczy regulacja?
  • Czym charakteryzują się zmiany?
  • Kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie?

Co to jest ESMA?

The European Securities and Markets Authority ESMA jest niezależnym organem regulacyjnym w Unii Europejskiej, którego zadaniem jest wspierać stabilność rynków finansowych oraz dążyć do ochrony inwestorów oraz właściwego funkcjonowania rynków finansowych.

Kogo dotyczą zmiany regulacji ESMA?

Regulacje ESMA dotyczą wyłącznie podmiotów handlujących na opcjach binarnych lub kontraktów CFD.

LYNX nie oferuje możliwości inwestycji w opcje binarne, ale oferuje handel kontraktami CFD. Zmiany związane z handlem CFD są w LYNX implementowane.

Jeśli handlujesz kontraktami CFD to możesz oczekiwać zmian opisanych poniżej.

W przypadku, gdy pozycja na CFD została otwarta przed wprowadzeniem niniejszej regulacji, zmiany w handlu na CFD będą automatycznie regulowane przez niniejsze rozporządzenie natychmiast po wprowadzeniu rozporządzenia.  Oznacza to, że zmiany w limitach dźwigni, a także możliwe zamknięcia pozycji będą regulowane według ustanowień  ESMA od momentu jej wdrożenia.

Czym charakteryzują się zmiany regulacji ESMA?

Regulacja wprowadza zakaz handlu na opcjach binarnych dla inwestorów indywidualnych, czyli wszystkich nieprofesjonalnych na rynkach finansowych.

Wprowadzono następujące zmiany i ograniczenia dla inwestorów detalicznych w obrocie kontraktami CFD

1. Zmiany w limitach dźwigni finansowej przy otwarciu pozycji

  • 30:1 dla głównych par walutowych (składających się z USD, EUR, JPY, GBP, CAD oraz CHF)
  • 20:1 dla innych par walutowych (wszystkie pary gdzie przynajmniej jedna waluta nie należy do głównych walut), złota i głównych indeksów (S&P 500, Dow Jones, NASDAQ 100, DAX 30, FTSE 100, CAC 40, EURO STOXX 50, Nikkei 225, ASX 200)
  • 10:1 dla surowców oprócz złota i inne indeksy
  • 5:1 dla akcji i innych wartości referencyjnych
  • 2:1 dla kryptowalut

2. Zasada depozytu zabezpieczającego uzasadniającego zamknięcie

Stopa procentowa depozytu zabezpieczającego, przy której  dostawca jest zobowiązany zamknąć jedną lub więcej pozycji, ustalono na 50%. Oznacza to, że jeżeli depozyt zabezpieczający na rachunku spadnie poniżej 50% wymaganego depozyty zabezpieczającego, LYNX jest zobowiązany zamknąć jeden lub więcej twoich kontraktów CFD. Nie jest zdefiniowany priorytet, w jakiej kolejności i które pozycje są zamykane, a jako inwestor nie masz możliwości dokonania wyboru.

3. Ochrona przed ujemnym saldem na rachunku

Ta zasada ogranicza maksymalną stratę, jaką inwestor może ponieść na rachunku inwestycyjnym. W rezultacie strata inwestora nie może wynosić więcej, niż to ile zainwestował w dany kontrakt CFD.

Kiedy będą wprowadzone rozporządzenia ESMA?

Regulacja dotycząca opcji binarnych weszła w życie w dniu 2 lipca 2018 roku. Ograniczenia dla kontraktów CFD obowiązują od 1 sierpnia 2018 roku. Zgodnie z rozporządzeniem MiFIR, ESMA może wprowadzać tylko tymczasowe regulacje na okres 3 miesięcy. Przed upłynięciem tego okresu ESMA ma możliwość rozpatrzyć korzyści z zastosowania regulacji i przedłużyć trwanie regulacji przez następne 3 miesiące.

Czy te rozporządzenia dotyczą klientów profesjonalnych?

Klienci profesjonalni są według definicji w Załączniku II Dyrektywa 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady są wyłączeni z zakresu tego rozporządzenia.

Pełna informacja w zakresie niniejszej regulacji ESMA jest dostępny na stronie internetowej Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

W przypadku pytań  skontaktuj się z naszą linią obsługi klienta pod numerem telefonu 800 080 563 lub poprzez emaul info@lynxbroker.pl.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

65 % rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


[Form #4 could not be found]