Spready towarowe: Praktyczny przewodnik po handlu

Autor: Ewa Wasiak

W tym artykule przeczytasz

Próbujesz znaleźć sposób jak wykorzystać swój kapitał za pomocą mało czasochłonnej strategii?

Rozwiązaniem mogą być spready towarowe. Jak sama nazwa wskazuje chodzi o specjalne podejście do handlu towarami. Obrót spreadów towarowych jest lubiany przez inwestorów nie tylko ze względu na małą czasochłonność, ale i dlatego, że wiąże się z ograniczony ryzykiem.

Jeśli jeszcze do tego dodamy ciekawe potencjalne zyski, nie dziwi, że  jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin tradingu.

Ten praktyczny przewodnik wyjaśni Ci wszystko, to powinieneś wiedzieć o obrocie spreadami towarowymi a na pewno poszerzy Twoje tradingowe horyzonty.

1. Jak wygląda obrót towarowy?

Towary są handlowane na giełdach w postaci tak zwanych kontraktówfutures. Są to derywaty, które oznaczają umowę między dwoma stronami transakcji o przyszłym zakupie bądź sprzedaży produktu bazowego, w tym przypadku konkretnego towaru.

Każdy z tych kontraktów jest znormalizowany, to znaczy, że posiada określone parametry, takie jak termin wygaśnięcia, wielkość czy jakość. Termin wygaśnięcia określa kiedy kontrakt zanika, kiedy zostaną wyrównane zobowiązania między stronami kontraktu, czyli kupującym i sprzedającym. Odbywa się to bądź za pomocą rozliczenia finansowego bądź w postaci fizycznej dostawy towaru.

W LYNX fizyczna dostawa towarów nie jest możliwa, system uniemożliwia, aby po wygaśnięciu kontratku doszło do obowiązku dostarczenia towaru. Jeśli inwestor nie zamknie swojej pozycji na czas, system zamyka ją automatycznie. Przy obrocie ropą nie musisz się bać, że przed Twój dom przyjedzie 1000 barelów czarnego złota.

Oznaczenia miesięcy dla kontraktów futures

Styczeń F Maj K Wrzesień U
Luty G Czerwiec M Październik V
Marzec H Lipiec N Listopad X
Kwiecień J Sierpień Q Grudzień Z

Wielkość kontraktu określa, ile danego surowca zawiera jeden kontrakt futures. W przypadku ropy hadlowanej pod symbolem CL jest to 1000 barelów. Jakość precyzuje chemiczny skład, natomiast kontrakt nie określa kto towar produkuje albo kto go dostarcza.

Każdy futures kontrakt handlowany na giełdzie ma swój symbol, który go specyfikuje.  Jest to skrót nazwy oraz litera miesiąca i dwa numery określające rok, w którym kontrakt wygasa. Na przykład CLX18 oznacza: CL – cruide oil, X- grudzień, 18 – rok 2018. Patrz tabelka wyżej.

2. Co to są spready towarowe?

Spready towarowe są  jedną z handlowych strategii przy obrocie kontraktami futures. Spread jest rozkładany na dwa różne kontrakty, pozycja long na jednym i short na drugim (jeden kupujemy a drugi sprzedajemy). Wybieramy kontrakty, które różnią się terminem wygaśnięcia albo instrumentem bazowym. Kontrakty w spredzie oznaczamy często jako „nogi”. Spread ma minimalnie dwie nogi.

Aby lepiej to zrozumieć popatrzmy na konkretny przykład. Mamy tu kupno spreadu na gaz ziemny, który jest handlowany pod symbolem NGG18 – NGF18.

Na podstawie symboli kontraktów wiemy, że chodzi o spread, w którym jedna noga NGG18 to gaz ziemny (Natural Gas) z dostawą w lutym 2018, a druga też gaz ziemny z dostawą w styczniu 2018. Pierwszy kontrakt kupujemy, drugi sprzedajemy.

 

Przy zakupie spreadu towarowego trader spekuluje, że różnica międzie danymi kontraktami futures będzie większa. Może się to zdarzyć w następujących przypadkach:

  1. Cena NGG18 wzrośnie a NGF18 będzie spadać
  2. Cena NGG18 wrośnie a NGF18 nie zmieni się
  3. Cena NGG18 będzie rosła szybciej niż cena NGF18
  4. Cena NGG18 będzie spadać wolniej niż cena NGF18
  5. Cena NGG18 nie zmieni się a cena NGF18 będzie spadać
 

Czytaj również


[Form #4 could not be found]