Inwestowanie w miedź w 2022: propozycje futures, akcji i ETF

Autor: Paweł Mielech

W tym artykule przeczytasz

Miedź to ważny surowiec wykorzystywany w budownictwie, pojazdach elektrycznych i innych sprzętach elektronicznych. W dodatku jej cena już od jakiegoś czasu rośnie. Wielu inwestorów zastanawia się zatem, w jaki sposób zainwestować w miedź. W niniejszym artykule przybliżamy temat aktualnego popytu na miedź i jej podaży.

Pokazujemy także, w jaki sposób inwestować w ten metal. Na zakończenie prezentujemy ponadto 3 spółki, których akcje stanowią ciekawą opcję inwestowania w miedź.

Czym jest miedź?

Miedź to metal półszlachetny o czerwonawym zabarwieniu. Ludzie wykorzystują miedź już od starożytności. Według archeologów na przykład pierwsze miedziane rurki stosowane były w starożytnym Egipcie około 2750 roku przed naszą erą.

Miedź, tak samo jak złoto i srebro, jest doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Miedź jest też odporna na korozję i z łatwością miesza się z innymi metalami. Jest powszechnie stosowana w budownictwie. Można ją także bez problemu poddać recyklingowi. Według szacunków około 70% wykorzystywanej obecnie miedzi przynajmniej raz poddane zostało recyklingowi.

Zastosowanie miedzi

Miedź wykorzystywana jest głównie w konstrukcjach budowlanych i rurach. Jest powszechnie stosowana również w generatorach energii i urządzeniach elektrotechnicznych. Znajdziemy ją w odbiornikach radiowych i telewizorach. Telefon komórkowy zawiera ok 15 gramów miedzi. Miedź zaczęła też zastępować aluminium w mikroprocesorach.

Chiny największym światowym odbiorcą miedzi

Miedź znajduje zastosowanie w budownictwie. W czasie dobrej koniunktury gospodarczej aktywność w tej branży jest zwykle wysoka. A więc popyta na miedź również wtedy wzrasta. Jednym z głównych odbiorców tego metalu są Chiny. Nawet 48% ogółu eksportu miedzi skierowane jest właśnie do tego kraju. Na przykład w latach 2016-2018 zarówno indeks Hang Seng w Hongkongu, jak i cena miedzi notowały wzrosty.

W 2019 roku doszło do spowolnienia, ale w 2020 roku wspomniany indeks oraz cena miedzi ponownie zaczęły rosnąć. W 2021 roku sytuacja uległa jednak zmianie. Podczas gdy indeks od dłuższego czasu notuje spadki, wykres cenowy miedzi przedstawia nieustający wzrost.

Chiny doświadczają obecnie kryzysu na rynku nieruchomości i w budownictwie. Mimo to popyt na miedź pozostaje wysoki. Ponadto Chiny ogłosiły niedawno, że wesprą rynek nieruchomości, co mogłoby doprowadzić do większego ożywienia popytu.

Czy popyt na miedź będzie rósł?

Kryzys w Ukrainie i rosnące napięcie geopolityczne spowodowało skierowanie uwagi na ropę, złoto i pallad. Ceny tych surowców zaczęły jednak rosnąć już w czasie pandemii i rosnącej inflacji. Mimo że cena miedzi sięga rekordowego poziomu, wydaje się, że w nadchodzących latach inwestycje w miedź wciąż mogą stanowić interesującą alternatywę.

Miedź jest ważna na przykład w produkcji elementów do aut elektrycznych. Wykorzystuje się ją w silnikach elektrycznych, akumulatorach, kablach oraz w stacjach ładowania. Metal odgrywa też istotną rolę przy pozyskiwaniu tzw. zielonej energii z elektrowni wiatrowych czy słonecznych. I właśnie przejście na samochody elektryczne i źródła energii odnawialnej mogłyby sprzyjać inwestycjom w miedź.

Analitycy Goldman Sachs nazywają nawet miedź nową ropą naftową. Szacują, że popyt na nią wzrośnie do 2030 roku nawet o 900%. W mniej optymistycznym scenariuszu, gdyby transformacja energetyczna przebiegała wolniej, przewidują wzrost o 600%.

Czy istnieje ryzyko długotrwałego spadku produkcji miedzi?

Podaż miedzi jest ograniczona. Wzrost popytu mógłby wpłynąć na wzrost ceny tego metalu. Prawie jedna trzecia światowej produkcji miedzi pochodzi z Chile. A właśnie kopalnie miedzi w Chile i Peru borykały się z brakiem pracowników spowodowanym pandemią koronawirusa. Skutkowało to obniżeniem produkcji. Inwestycje zostały wręcz tymczasowo wstrzymane. Trzeba zaznaczyć, że budowa nowych kopalni trwa lata.

W latach 2009-2020 zużycie miedzi rafinowanej rosło. W 2020 roku wynosiło niemal 25 milionów ton w skali całego globu. Było to największe zużycie od 2009 roku. W 2021 roku świat borykał się wręcz ze zużyciem przewyższającym produkcję. Wynosiła ona 24,5 miliona ton miedzi, podczas gdy wykorzystano 25,33 miliona ton. Według S&P Global deficyt produkcyjny prawdopodobnie wzrośnie do 2025 roku do 3,85 miliona ton.

Podaż nie będzie więc – zdaniem analityków – zaspokajać popytu. Do 2030 roku ogólnoświatowa produkcja miedzi spadnie prawdopodobnie do 15,9 miliona ton. Spodziewany jest zatem wzrost ceny miedzi. Na przykład Goldman Sachs prognozuje wzrost o ponad 40% do 2025 roku.

Darmowy e-book inwestycyjny

14 praktycznych wskazówek, jak stać się lepszym inwestorem i uniknąć klęski na giełdzie.

  • Podaj swoje dane, aby otrzymać bezpłatny e-book

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Jak inwestować w miedź?

W miedź możesz inwestować na kilka sposobów. Można ją kupić w formie fizycznej. Da się nią także handlować za pośrednictwem futures, ETF i akcji na kilka sposobów.

Inwestycje w miedź za pośrednictwem futures

Możesz inwestować w miedź na przykład poprzez NYMEX Copper Futures (HG). Codziennie sprzedawane są dziesiątki tysięcy kontraktów, natomiast 1 kontrakt stanowi 25000-krotność wartości bazowej. Oznacza to, że przy cenie miedzi na poziomie 4,80 USD jeden kontrakt futures reprezentuje wartość 120000 USD.

Wykres cenowy majowego kontraktu futures HG od czerwca 2019 do kwietnia 2022. Źródło: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Inwestycje w miedź za pośrednictwem ETF

Niektóre ETF replikują cenę miedzi. Inne inwestują na przykład w wybrane akcje spółek wydobwających miedź. Przykładowo z Global X Copper Miners ETF (4COP) możesz inwestować w 39 firm aktywnych w sektorze produkcji miedzi. Obejmuje takie firmy, jak Teck Resourcers, First Quantum, Boliden AB, Freeport Mcmoran, BHP Group i Glencore

Inwestycje w miedź za pośrednictwem akcji

Inwestorzy mają też oczywiście możliwość handlu akcjami spółek zajmujących się wydobyciem miedzi albo w jakikolwiek sposób powiązanych z tym metalem. Zmiany cen tych akcji bywają natomiast ściśle powiązane z ceną miedzi. Jeśli rośnie, akcje spółek wydobywczych zwykle mają się dobrze. Spadek ceny miedzi z kolei oznacza niejednokrotnie również spadek ceny wspomnianych akcji. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że owe papiery wartościowe mogą być bardzo zmienne.

Loading ...
Nazwa spółki Symbol Waluta Poprzednie zamknięcie
Vale SA (ADR) VALE USD 10,03
Rio Tinto plc ADR RIO USD 62,43
BHP Billiton (ADR) BHP USD 52,68
Southern Copper Corp. SCCO USD 103,78
Newmont Mining Corp. NEM USD 43,18
Glencore PLC GLEN GBP 4,54
Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. FCX USD 44,12
Barrick Gold Corp. GOLD USD 17,72

Akcje Glencore (GLEN)

Spółka Glencore jest jednym z największych producentów miedzi. W 2020 roku wydobyła 1,26 miliona ton tego metalu. Głównie z kopalni w Afryce, Australii i Ameryce Południowej. Glencore działa również w bardziej ryzykownych krajach, takich jak Kongo i Zambia. W państwach tych wydobywa jednak przede wszystkim kobalt.

W przeszłości firma była mocno zadłużona, jednak wzrost cen miedzi przyniósł poprawę wyników. Firma obecnie koncentruje się na spłacie zadłużenia i przechodzi poważną restrukturyzację. Dług netto w 2021 r. spadł z 17,6 mld USD do 6 mld USD.

Oprócz miedzi Glencore stawia również na kobalt, nikiel, cynk i wanad. Wszystkie te surowce są ważne dla przejścia na zrównoważone źródła energii.

Wykres tygodniowy akcji GLEN od czerwca 2017 do marca 2022. Źródło: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Akcje Lundin Mining (LUN)

Lundin Mining to kanadyjska firma posiadająca kopalnie w Portugalii, Hiszpanii, Finlandii i Szwecji. Lundin ma silną ekspozycję na miedź i może zyskać, jeśli cena wzrośnie. Cena akcji LUN gwałtownie wzrosła w ubiegłym roku. W 2021 roku firma odnotowała wzrost przychodów o ponad 60% do 3,32 miliarda dolarów. Firma wydobywa również złoto, cynk i nikiel.

Cenový graf akcie LUN
Wykres tygodniowy akcji LUN od czerwca 2017 do marca 2022. Źródło: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Akcje Southern Copper (SCCO)

American Mining Company jest jednym z pięciu największych wydobywców miedzi na świecie. Czerwonawy metal stanowi około 84% sprzedaży firmy. Spółka wydobywa również srebro, cynk, molibden, ołów i węgiel. Południowe kopalnie miedzi znajdują się głównie w Peru i Meksyku. Southern Copper jest w 88,9% własnością Grupo Mexico. Pozostałe 11,1% akcji jest notowane na NYSE (New York Stock Exchange).

Firma jest w stanie wyprodukować miedź znacznie niższym kosztem niż konkurencja. W ostatnich latach Southern Copper systematycznie zwiększa również produkcję miedzi, inwestując zarówno w rozbudowę istniejących kopalń, jak i rozwój nowych projektów. Na przykład duże oczekiwania wiążą się z peruwiańskim projektem Tia Maria, w który zainwestowano około 1,4 miliarda dolarów. Co najmniej 120 000 ton miedzi rocznie ma być wydobywane przez okres 20 lat. Zarząd firmy spodziewa się zwiększenia rocznej produkcji z obecnych 951 000 ton do 1,9 miliona ton do 2028 r.

W roku fiskalnym 2021 sprzedaż wzrosła o 38% do 10,8 mld USD. Zysk wzrósł ponad dwukrotnie (3,38 mld USD). Dla bieżącego roku podatkowego 2022 analitycy spodziewają się nieco słabszych przychodów rzędu 10,8 mld USD. W 2021 r. zadłużenie netto wyniosło 2,75 mld USD, a wolne przepływy pieniężne 3,4 mld USD.

Cenový graf akcie SCCO
Wykres tygodniowy akcji SCCO od czerwca 2017 do marca 2022. Źródło: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Inwestuj w miedź za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj również:

Źródła użyte w artykule:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in koper met aandelen, ETF’s en futures. LYNX [online]. Opublikowano 25. 3. 2022 [cit. 6. 05. 2022]. Dostępne na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-koper-aandelen-futures-etf/

Profesjonalna platforma handlowa

Handluj papierami wartościowymi, takimi jak akcje, fundusze ETF, opcje, kontrakty terminowe, certyfikaty, warranty i inne. Inwestuj na 135 rynkach w 33 krajach za pośrednictwem nowoczesnych i profesjonalnych platform transakcyjnych. Więcej informacji znajdziesz tutaj:platforma handlowa Trader Workstation


Profesjonalna platforma handlowa

Handluj papierami wartościowymi, takimi jak akcje, fundusze ETF, opcje, kontrakty terminowe, certyfikaty, warranty i inne. Inwestuj na 135 rynkach w 33 krajach za pośrednictwem nowoczesnych i profesjonalnych platform transakcyjnych. Więcej informacji znajdziesz tutaj:platforma handlowa Trader Workstation