Trading
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tradingu – od podstawowych porad dla początkujących aż po wskazówki inwestycyjne dla profesjonalistów.
Z portalu Inwestycyjnego LYNX dowiesz się, jak skutecznie handlować na rynku akcji, aplikować najlepsze strategie inwestycyjne i długoterminowo zarabiać pieniądze.
Trading z wykorzystaniem analizy technicznej
W tradingu analiza techniczna papierów wartościowych jest cennym narzędziem wielu inwestorów.
Z wykresu wyczytać można rozwój cen i wykorzystać aktualny trend cenowy do prognozowania przyszłych wyników cenowych. Naucz się wszystkich zasad analizy technicznej z LYNX i wykorzystaj ją do udoskonalenia swoich strategii inwestycyjnych.
Naucz się właściwie korzystać z analizy technicznej
Dowiedz się wszystkiego o analizie technicznej – od definicji po metody i możliwości konkretnego wykorzystana.
Trading z wykorzystaniem analizy fundamentalnej
Podczas gdy analiza techniczna dotyczy wyłącznie wyników cenowych aktywów bazowych (na przykład akcji), analiza fundamentalna analizuje wskaźniki biznesowe i ekonomiczne.
W podejściu fundamentalnym nacisk kładziony jest między innymi na rozwój dochodów i wydatków, stosunek cen do zysków oraz innych wskaźników, na podstawie których inwestorzy podejmują decyzje handlowe.
Trading z wykorzystaniem analizy międzyrynkowej
Podejście oparte na analizie międzyrynkowej jest w tradingu efektywniejsze niż skupianie się na poszczególnych rynkach oraz klasach aktywów.
Analiza międzyrynkowa dla tradingu bada wzajemne relacje między akcjami, obligacjami, surowcami i walutami. Co do zasady chodzi o analizę rozwoju konkretnego rynku, by móc wyciągać wnioski dotyczące jego wpływu na pozostałe rynki.
Strategia handlowa
Skuteczny handel zaczyna się od ustrukturyzowania własnych zachowań i podejmowania strategicznie prawidłowych decyzji.
Istnieje cały szereg strategii handlowych o różnym stopniu trudności – od prostych strategii dla początkujących aż po skomplikowane strategie dla doświadczonych traderów. Strategie handlowe decydują o wszystkich działaniach inwestycyjnych i różnią się pod względem czasu, którego wymagają, horyzontu czasowego, ryzykowności oraz innych aspektów.
Style tradingu
W aktywnym tradingu rozróżniamy różne style, realizowane w różnych horyzontach czasowych.
W zależności od stylu tradingu pozycje utrzymywane są sekundy, godziny, dni, a nawet miesiące czy lata. Wybór stylu tradingu zależy od warunków panujących na rynku, a także osobowości tradera (na przykład jego umiejętności szybkiego podejmowania decyzji lub akceptacji kontrolowanych strat).
Psychologia tradingu
Według szacunków o około 80% sukcesów na giełdzie decydują czynniki psychologiczne.
Inwestor, który intensywnie interesuje się psychologią handlu na giełdzie ma więc zdecydowaną przewagę. Panowanie nad emocjami, kontrola strachu i pokonanie własnej chciwości pomaga podejmować lepsze decyzje, unikać błędów i obniża ryzyko straty.
Risk management i money management
Do minimalizowania ryzyka konieczna jest wiedza z zakresu zarządzania ryzykiem i pieniędzmi.
Ukierunkowane zarządzanie ryzykiem pozwala w sposób planowany i kontrolowany radzić sobie z problemami przy wykorzystaniu stosownych rozwiązań, takich jak na przykład ustawianie zleceń z limitem. Money Management obejmuje metody obliczania sensownej wielkości pozycji dla poszczególnych transakcji, by zminimalizować ryzyko utraty całości kapitału. Wielkość pozycji powinna zależeć od wielkości dostępnego kapitału, typu strategii inwestycyjnej, jak również osobowości inwestora.
Portfolio management
Portfolio managment obejmuje komponowanie inwestycji oraz rozsądną dywersyfikację własnego portfela inwestycyjnego.
Z jednej strony portfolio management dotyczy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego w ramach jednej klasy aktywów – na przykład zakupu akcji z różnych sektorów czy regionów. Z drugiej strony podczas zarządzania portfelem dywersyfikuje się kapitał pomiędzy różnymi produktami finansowymi i klasami aktywów.
Rodzaje zleceń i dodatki do nich
Każda transakcja rozpoczyna się od wprowadzenia zlecenia. Inwestor przekazuje zlecenie kupna lub sprzedaży swojemu brokerowi online, który przesyła je dalej na giełdę.
W zależności od wybranej strategii inwestycyjnej i sytuacji na rynku korzysta się z różnych rodzajów zleceń i dodatków do nich, które podzielić można na warianty cenowe, warianty czasowe i warianty wolumenowe.
Skuteczny handel za pośrednictwem brokera online LYNX
Skuteczny handel jest kwestią nie tylko umiejętności technicznych, wyboru odpowiedniej strategii handlowej oraz odporności psychicznej podczas kupna i sprzedaży papierów wartościowych.
Wybór odpowiedniego brokera również jest kluczowy dla osiąganiu sukcesu na rynkach kapitałowych. W dzisiejszych czasach handel odbywa się online przy wykorzystaniu specjalistycznych platform handlowych, na których realizowane są wszelkie działania związane z handlem. Funkcjonalność platformy, jej stabilność i użyteczność różnią się znacząco u poszczególnych brokerów. Traderzy powinni więc zawsze porównywać nie tylko wysokość prowizji, lecz także zakres i jakość oferowanych przez brokerów usług. Broker online LYNX zapewnia inwestorom i traderom dostęp do wyjątkowo nowoczesnej i niezawodnej platformy handlowej, dysponującej licznymi narzędziami handlowymi do analizy i optymalizacji transakcji. Dzięki temu handel jest szybszy, łatwiejszy i bardziej zrozumiały. Do osiągania sukcesów inwestycyjnych niezbędny jest jednak również stały dostęp do informacji i nowości ze świata giełdy. Na Portalu Giełdowym LYNX zawsze zapewniamy ci niezbędne w tradingu, aktualne informacje o wydarzeniach na giełdach. Handel online za pośrednictwem LYNX zapewnia wszystko, czego można oczekiwać od profesjonalnego brokera online o ustalonej renomie.
Sukces na giełdzie 10 najważniejszych punktów
-
Opracuj strategiczny plan biznesowy: Zanim rozpoczniesz trading, zastanów się, którymi instrumentami inwestycyjnymi chciałbyś handlować oraz jakie strategie handlowe pasują do twojego stylu tradingu.
-
Znajdź swoją metodę analizy: Chcąc zdefiniować sygnały kupna bądź sprzedaży, możesz opierać się na analizie technicznej, badać wskaźniki analizy fundamentalnej albo łączyć oba podejścia. Przekonaj się sam, które podejście bardziej ci odpowiada.
-
Wybierz odpowiedniego brokera: Wybór brokera wpływa na twój ewentualny sukces giełdowy na wiele sposobów. Kluczowymi kryteriami są: oferta produktów, wysokość prowizji, efektywność oprogramowania handlowego i oferta edukacyjna.
-
Skorzystaj z rachunku demo: Każdy skuteczny trader powinien aktywować rachunek demo. Początkujący traderzy mogą na nim zdobywać pierwsze doświadczenia handlowe. Doświadczeni gracze giełdowe mają tam natomiast możliwość testowania nowych strategii bez ryzyka.
-
Prowadź dziennik transakcyjny: Dokumentuj wszystkie swoje transakcje w dzienniku. Taki dokument pozwoli ci w najlepszy możliwy sposób przeanalizować swój sukces, wykryć źródła błędów, a także sprawdzić i zoptymalizować swoje strategie inwestycyjne.
-
Wylicz rozsądną wielkość pozycji: Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Unikaj handlu ze zbyt dużych pozycji, mających za zadanie szybko cię wzbogacić albo pomóc ci odrobić straty.
-
Pracuj nad swoja psychika: Trening mentalny jest tak samo istotny dla sukcesu jak prawidłowa analiza papierów wartościowych. Profesjonalni traderzy starają się kontrolować swoją psychikę w każdej sytuacji, ponieważ zdają sobie sprawę, że emocje są na giełdzie ich największym wrogiem.
-
Regularnie rób sobie przerwy, by nabrać sił: Podczas tradingu powinieneś robić sobie regularne przerwy, żeby pozostać skoncentrowanym oraz zapanować nad myślami i emocjami.
-
Miej własne zdanie: Wybierz wiarygodne źródła porad inwestycyjnych, na postawie których konstruujesz swoje prognozy. Nie bądź ślepo zapatrzony we wszelkie źródła, na które się natkniesz. Wszystkie informacje wykorzystuj do wypracowania swojej własnej opinii, ponieważ na giełdzie każdy sam za siebie odpowiada.
- Bezustannie się edukuj: Zdobywanie nowych umiejętności inwestycyjnych to najlepszy sposób na osiąganie największych sukcesów na rynkach kapitałowych. Nowe umiejętności zdobędziesz na przykład handlując różnymi klasami papierów wartościowych albo wypróbowując nowe strategie inwestycyjne. Bardzo istotne jest także kompleksowe zrozumienie software’u handlowego i wykorzystanie wszystkich możliwości, które on daje.
Czym jest handel online?
Handel online to handel papierami wartościowymi za pośrednictwem platform internetowych, oferowanych zwykle przez brokerów online. Zapewniają oni swoim klientom interfejs, dzięki któremu ci uzyskują dostęp do giełdy; oferują ewentualnie również możliwość handlu pozagiełdowego. Handel online w dużym stopniu zastąpił handel na parkiecie, ponieważ pozwala każdemu traderowi na zakup i sprzedaż akcji z domu. Zwłaszcza daytrading i swing trading bardzo zyskały na znaczeniu w związku z popularyzacją handlu online. Podczas handlu online wszystkie zlecenia przetwarzane są za pomocą specjalnego oprogramowania, tzw. platformy handlowej. Obecnie trendy w handlu online zmierzają w stronę handlu mobilnego, co oznacza, że obrót papierami wartościowymi można z powodzeniem praktykować z poziomu swojego smartfona czy tabletu za pośrednictwem aplikacji handlowych dostosowanych do tego rodzaju urządzeń.