Poziomy wsparcia i oporu
Na wykresach akcji albo ETF zawsze pojawiają się punkty, których trendowi wzrostowemu nie udaje się przebić albo poniżej których nie jest on w stanie spaść w razie trendu spadkowego.
W analizie technicznej punkty te nazywane są poziomami wsparcia i oporu. Odgrywają bardzo ważną rolę w tradingu, ponieważ na ich podstawie da się z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć przyszły rozwój cen. Są zatem przydatnymi sygnałami kupna bądź sprzedaży.
Identyfikacja poziomów wsparcia i oporu nie zawsze jest jednak tak łatwa, jak się może w pierwszej chwili wydawać. Umiejętność szybkiego rozpoznawania wspomnianych punktów na wykresie daje inwestorowi olbrzymią przewagę nad innymi uczestnikami rynku. Wśród narzędzi do analizy wykresów dostępnych na współczesnych platformach handlowych znaleźć można zazwyczaj również wskaźniki służące identyfikacji poziomów wsparcia i oporu.
Prosto i praktycznie o poziomach wsparcia i oporu
Z portalu inwestycyjnego LYNX dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć jako trader o poziomach wsparcia i oporu.
Wyjaśnimy ci, w jaki sposób owe istotne poziomy cenowe mogą ułatwiać decyzję o zakupie lub sprzedaży papierów wartościowych, takich jak na przykład akcje. Kiedy cena przebija poziom oporu, mamy często do czynienia z sygnałem kupna. I analogicznie, jeśli cena spada poniżej poziomu wsparcia, jest to niejednokrotnie sygnał sprzedaży. Poziomy wsparcia i oporu to popularne narzędzia dla traderów wykorzystujących analizę techniczną w swoich strategiach inwestycyjnych.