Pivot points: handel w oparciu o poziomy wsparcia i oporu

W tym artykule przeczytasz

Inwestorzy, którzy korzystają z analizy technicznej często mówią o poziomach wsparcia i oporu.

Jak wskazuje oryginalna angielska nazwa, support (wsparcie) jest to pewien poziom na wykresie, służący jako wsparcie ceny, ressistance (opór) jest to określony poziom, służący – w odróżnieniu od poziomu wsparcia – jako poziom oporu.

Są to kluczowe poziomy na wykresie, często widoczne na pierwszy rzut oka. Poziomy wsparcia i oporu to jedna z najstarszych technik odczytywania wykresu cenowego, które są powszechnie wykorzystywane do dziś.

Oczywiście określanie poziomu wsparcia i poziomu oporu zawsze jest do pewnego stopnia subiektywne. Na wykresie jest wiele miejsc, o których można by powiedzieć, że stanowią poziom wsparcia lub oporu.

Wielu aktywnych traderów preferuje więc tzw. pivot points, czyli kluczowe punkty na wykresie dziennym.

W niniejszym artykule poruszymy następujące tematy:

Czym dokładnie są pivot points?

Pivot points są obliczanymi matematycznie punktami, wynikającymi z głównych poziomów cenowych. Używa się ich do określenia istotnych poziomów zakupu i sprzedaży. Ceny przestawne są obliczane podstawie rozwoju cen z poprzedniego dnia, do wyliczeń wykorzystywane są przede wszystkim następujące ceny:

H = High (albo maksimum) z poprzedniej sesji

L = Low (albo minimum) z poprzedniej sesji

C = Close (albo cena zamknięcia) z poprzedniej sesji

P = Pivot point na dany dzień

Poniżej, w ramach ciekawostki, przedstawiamy matematyczne wyliczenie poszczególnych poziomów

Ręczne obliczanie tych poziomów byłoby oczywiście dosyć czasochłonne. Platforma LYNX Trading potrafi sama wyliczać owe ceny i wyświetlać je na wykresie pod postacią właściwych krzywych. Dodając prostą analizę do wykresu, zobaczysz poziom pivot points.

Ze względu na to, że pivot points wyliczane są zawsze z poprzedniego dnia, aktualny pivot point można wykorzystać tylko dla bieżącego dnia. Dzienny pivot point służy jako silny poziom wsparcia (support) lub oporu (resistance). Jednocześnie można dzięki niemu przewidzieć przyszły rozwój i kierunek ceny.

Pivot points, wsparcie i opór w daytradingu

Panuje powszechne przekonanie, że jeżeli otwarcie rynku następuje na poziomie wyższym niż dzienny pivot point, cena kieruje się wyżej, czyli zgodnie z trendem. Jeżeli otwarcie nastąpi poniżej poziomu dziennego pivot pointu, w większości przypadków rynek słabnie. Można to traktować jako pewne założenie, które da się łatwo zweryfikować.

Jeżeli rynek atakuje poziom zwrotu z góry, może to być dobry sygnał kupna (pivot point służy tu jako wsparcie), jeżeli natomiast rynek atakuje poziom zwrotu od dołu, może to być dobry sygnał sprzedaży (pivot point reprezentuje tu opór).

Pivot points mogą być jednak wykorzystywane nie tylko przy otwieraniu pozycji, lecz także przy ich zamykaniu. Na poniższej ilustracji widzimy przykład wykorzystania poziomu zwrotu właśnie w tym celu. Zakładamy, że trzymamy się strategii, która nakazuje nam kupno po odbiciu ceny od poziomu wsparcia.

W takiej sytuacji dokonywalibyśmy kupna gdzieś w punkcie A, a do wyjścia wykorzystalibyśmy linię zwrotu i wyszli mniej więcej w punkcie B. Pytanie oczywiście brzmi, czy przebicie 1. wsparcia nie dosięgłoby ustanowionego przez nas zlecenia stop loss, wszystko jest kwestią ustawień risk managementu. Widać jednak, że rynek stosunkowo dobrze reaguje na wskazane poziomy, choć oczywiście nigdy z dokładnością co do milimetra.

Handel przy wykorzystaniu poziomów wsparcia i oporu (ew. pivot points) ma dużą zaletę, jaką jest jego prostota. Pivot points można łatwo przetestować i uzyskać dosyć solidną statystyczną próbkę danych. Testowanie może opierać się właśnie na powyższej logice.

Testować i handlować możemy na przykład:

  • odbicie od pivot pointu w kierunku trendu, spekulować na ruch albo w stronę wsparcia (w przypadku pozycji short), albo oporu (w przypadku pozycji long)
  • odbicie od punktu oporu (w przypadku pozycji short) i spekulować na powrót do pivot pointu
  • odbicie od punktu wsparcia (w przypadku pozycji long) i spekulować na powrót do pivot pointu

Ten prosty schemat może stanowić podstawowy szkielet planu biznesowego opartego na dziennych pivot points, punktach wsparcia i oporu. Oczywiście można później na różne sposoby łączyć i komplikować te strategie (np. dodawać jakieś kolejne wskaźniki, takie jak filtry wejścia i wyjścia), albo wręcz przeciwnie – upraszczać jeszcze bardziej (np. szukać tylko pierwszego odbicia od pivot pointu po otwarciu sesji) itp.

Pivot points na platformie LYNX Trading

Platforma LYNX Trading oferuje cały szereg wskaźników technicznych i oczywiście potrafi wyliczać również pivot points. Jeżeli chcesz dodać linie zwrotu do wykresu, otwórz odpowiedni rynek i kliknij prawym przyciskiem myszy, rozwinie się menu, w którym można określić parametry wykresu.

Pivoty

Pojawi się tabelka, w której górnej części należy wybrać zakładkę Analizy, a następnie w lewej kolumnie wybrać Analizy Pivot Points i Pivot Points. Klikając na strzałkę „dodaj”, przeniesiesz analizę do prawej kolumny, po kliknięciu w OK linie zostaną wyświetlone na wykresie.

Pivot points wykorzystuje się przede wszystkim w ramach dziennych, dlatego też trzeba ustawić ramy czasowe wykresu na np. 15 minut, 30 minut itp. Ustawienie ram czasowych na dzień i więcej powoduje, że na wykresie jest zbyt wiele pivot points, co nie pozwoli ci właściwie z nich skorzystać.

Na wykresie analiz widać zawsze 5 linii dla każdej sesji. Środkowa linia to pivot point, dwie dolne linie to poziomy wsparcia (mogą służyć do spekulacji na kupno), a dwie górne linie to poziomy oporu (mogą służyć do spekulacji na sprzedaż).

Darmowy e-book inwestycyjny

14 praktycznych wskazówek, jak stać się lepszym inwestorem i uniknąć klęski na giełdzie.

  • Podaj swoje dane, aby otrzymać bezpłatny e-book

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.