|
W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera inwestycyjnego i jak nie dać się zwieść obietnicom łatwych zysków na giełdzie. Jeśli szukasz brokera do handlu akcjami, kliknij tutaj.
Broker giełdowy: jak wybrać najlepszego?
Obecnie klienci muszą przebierać w gąszczu ofert brokerów inwestycyjnych, obiecujących szybki zysk i gwarantujących sukces na giełdzie. Wybór brokera nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy nie zdajemy sobie sprawy, że obiecywane korzyści to jedynie slogany marketingowe, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Jak uniknąć sytuacji, w której broker giełdowy zaraz po otwarciu rachunku zaskoczy Cię dodatkowymi opłatami, długim oczekiwaniem na wypłatę pieniędzy z rachunku i realizacją transakcji po, wyższych niż obiecywane, prowizjach?
Broker to Twój partner biznesowy
Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz „broker inwestycyjny”? Podmiot umożliwiający dostęp na giełdę z ofertą instrumentów finansowych? Czas zmienić punkt widzenia. Broker musi być partnerem biznesowym, któremu możesz zaufać. Powinien w pierwszej kolejności cenić długoterminową relację z klientem, która niesie obustronne korzyści. Musi także oferować jak najlepsze warunki do osiągania zysków i zapewnić pomoc zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.
Standardem w branży jest już także zapewnienie możliwości solidnej edukacji i profesjonalne wsparcie klienta. Za to wszystko płacisz prowizje, zatem warto zastanowić się nad kwestią adekwatności opłat do pozostałych (poza dostępem do giełdy) usług oferowanych przez brokera.
Planujesz inwestować długoterminowo na przestrzeni kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat? Jeśli tak, to czas poświęcony na rozważny wybór brokera na pewno się opłaci. To jedna z tych relacji, która może trwać całe życie.
Prowizje: uwaga na ukryte koszty
Każdy broker oferuje inne opłaty za handel. Czy prowizja w wysokości 5 USD za transakcję to dużo, czy mało? Dobra odpowiedź to oczywiście: to zależy. W tym wypadku, od całokształtu usług, które oferuje broker.
Jest kilka rodzajów opłat, z którymi możesz się spotkać w ofertach brokerów. Najczęściej są to: opłata za prowadzenie rachunku, koszt realizacji transakcji, wysokość pobieranych odsetek w przypadku handlu z dźwignią, zakup waluty zagranicznej, przesyłanie i wypłacanie środków oraz opłaty pobierane bezpośrednio przez giełdy. Nierzadko występują też opłaty np. za przelew dywidendy, trzymanie gotówki na rachunku lub zgłoszenie depozytu zabezpieczającego.
Wszystkie wyżej wymienione opłaty powinny być jasno opisane w cennikach brokerów, które łatwo ze sobą porównać. Problem stanowią jednak dodatkowe, ukryte koszty, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. To właśnie one mogą ostatecznie wpływać na wysokość osiąganych zwrotów. Mowa tutaj przede wszystkim o dużej szerokości spreadów (zwłaszcza przy wymianie walut) lub realizację transakcji z opóźnieniem, która może skutkować gorszym kursem.
Jak zweryfikować wiarygodność brokera?
Wiarygodny broker jest transparentny, komunikatywny i na pierwszym miejscu stawia interes klienta. Jeśli masz problem ze znalezieniem regulaminu, kontaktu na infolinię albo nie możesz się na nią dodzwonić, zwiększ czujność.
Cechy dobrego wsparcia klienta to przede wszystkim profesjonalizm i życzliwość. Dobry broker powinien informować o ryzykach związanych z inwestowaniem i upewnić się, że klient rozumie produkty finansowe, którymi handluje lub zaproponować szkolenie i zapewnić materiały edukacyjne.
Sprawdź brokera przed założeniem rachunku: zadzwoń na infolinię, napisz maila, zaobserwuj, w jaki sposób broker się reklamuje oraz co pisze o sobie i inwestowaniu na giełdzie. Jeśli kusi perspektywą szybkiego wzbogacenia się, ale nie chce z tobą rozmawiać ani wyjaśnić, w jaki sposób ma się to stać – miej się na baczności.
Platforma handlowa
Każdy broker oferuje platformę handlową, która umożliwia realizację transakcji na giełdzie. Większość brokerów zapewnia swoje własne platformy i tutaj ważny jest balans pomiędzy możliwościami handlu a wygodą i prostotą użytkowania. Warto też zwrócić uwagę, czy broker zapewnia jakąś formę pomocy z ustawieniami platformy zgodnie z potrzebami klienta oraz materiały szkoleniowe, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał oferowanych narzędzi.
Osobną kwestią jest dostęp do danych rynkowych na platformie. Najczęściej opóźnione dane są bezpłatne, natomiast za dane w czasie rzeczywistym należy dodatkowo dopłacić. Zanim wykupisz dane do wszystkich rynków, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, gdzie i jak często inwestujesz? Jeśli inwestujesz długoterminowo, opóźnione dane spokojnie wystarczą, jednak dla daytradingu, dane w czasie rzeczywistym to konieczność.
Nadzór regulacyjny i reklama
Brokerzy z dostępem do giełdy zawsze pozostają pod nadzorem regulacyjnym. Ostrożność należy zachować w przypadku brokerów do handlu forex i CFD, operujących na rynkach pozagiełdowych. Warto wiedzieć, że każdy broker oferujący usługi polskim klientom musi być wpisany na listę instytucji licencjonowanych przez KNF.
Warto się dowiedzieć, czy na wybranego przez Ciebie brokera nie nałożono w przeszłości żadnej kary, a jeśli tak, to za co. Licencję brokera można zweryfikować na stronach internetowych Komisji Nadzoru Finansowego. Możesz również zadać brokerowi pytanie o to, czy posiada licencję, która uprawnia go do działań na terenie danego kraju. Zgodnie z prawem, broker jest zobowiązany do udzielenia takiej informacji.
Zwróć uwagę na to w jaki sposób broker reklamuje się i komunikuje w przestrzeni publicznej. Tam także obowiązuje rzetelność informacji i to, czy broker ma to na uwadze, daje pewien obraz tego, jak poważnie traktuje swoich potencjalnych klientów. Zachowaj ostrożność w przypadku brokerów, którzy obiecują szybkie zyski i przedstawiają sukces na giełdzie jako coś pewnego.
Pomyśl też krytycznie o tym, na czym zarabia broker. Szybko stanie się dla Ciebie oczywiste, że sens ma jedynie długoterminowa relacja, w której zarabiasz na swoich inwestycjach a płacone przez Ciebie prowizje są źródłem dochodu brokera. Tylko taki model biznesowy w którym broker dokłada wszelkich starań do Twojego sukcesu sprawia, że korzyści są obustronne. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Czym różnią się Market Makers od brokerów ECN?“.
Wpłaty i wypłaty środków
Każdy broker ma inne wymagania w kwestii wysokości pierwszej wpłaty na rachunek inwestycyjny. Dobry broker powinien oferować krótkie terminy realizacji wpłat na rachunek, brak zbędnych opłat i możliwość wpłat i wypłat w różnych walutach.
Broker nie powinien blokować Twoich pieniędzy dłużej niż wynosi standardowy czas rozliczeń pomiędzy instytucjami finansowymi (zazwyczaj do 2 dni roboczych). Jeśli transfer środków z jakiegoś powodu się przedłuża, broker powinien pozostawać z Tobą w stałym kontakcie i starać się wyjaśnić sytuację.
Podsumowanie
Wpisujesz w wyszukiwarce „porównanie brokerów” lub „recenzja brokerów” i wyskakują dziesiątki rankingów? Pamiętaj, że wiele porównywarek utrzymuje się z opłat za klientów, które zdobyły dla wyświetlanych brokerów, zatem w ich interesie jest umieszczać na pierwszych pozycjach tych brokerów, którzy za to zapłacili. Anonimowi użytkownicy różnych forów również mogą reprezentować czyjeś interesy.
Wybór brokera jest sprawą indywidualną, dlatego zrób dokładny research mając na uwadze wyżej opisane aspekty i polegaj przede wszystkim na własnym osądzie. Poniżej dla ułatwienia przedstawiamy zestawienie sygnałów ostrzegawczych i pozytywnych, które mogą Ci pomóc w decyzji.
Sygnały ostrzegawcze
- Broker nie widnieje w rejestrze KNF
- Pracownicy są nieuprzejmi lub broker nie odpowiada na Twoje zapytania
- Uporczywe przekonywanie do zakupu akcji lub innych instrumentów finansowych
- Nieadekwatnie wysokie opłaty i/lub ukryte koszty
- Długi czas na wypłaty środków z rachunku
- Zachwalanie i propagowanie inwestowania na giełdzie jako nieskomplikowanej działalności
- Przekonywanie do użycia wysokiej dźwigni bez ostrzeżenia o ryzyku
- Niestabilna platforma handlowa i przerwy w jej działaniu podczas ważnych wydarzeń
Sygnały pozytywne
- Rzetelna informacja o ryzykach związanych z inwestowaniem
- Szeroki i stabilny dostęp do rynków
- Pracownicy obsługi klienta mają praktyczne doświadczenie w inwestowaniu
- Wpłaty na rachunek są szybkie i obciążone minimalnymi kosztami
- Siedziba brokera nie znajduje się w egzotycznych krajach.
- Podlega regulacjom
- Zapewnia profesjonalne wsparcie klienta w różnorodnej formie: poprzez email, telefon oraz chat
Praktyczny poradnik wyboru brokera giełdowego w 5 krokach
1. Stwórz listę brokerów
Ustal czym i jak często chcesz handlować. Inwestujesz długoterminowo i kupujesz akcje raz na kilka miesięcy? Znajdź brokera, który oferuje bezpośredni dostęp do giełdy i brak comiesięcznych opłat za nieaktywność. Stwórz listę brokerów pasujących do Twojego stylu inwestowania.
2. Zweryfikuj wiarygodność brokerów
Sprawdź, gdzie znajduje się siedziba główna brokera oraz jakie organy nadzorują jego działalność. Warto wiedzieć od jakiego czasu broker jest obecny na rynku oraz czy aktywa na rachunkach klientów są oddzielone od aktywów brokera.
3. Przeanalizuj ofertę i wysokość prowizji
Dowiedz się jakie instrumenty obejmuje oferta brokera oraz czy zapewnia on bezpośredni dostęp do giełdy (lub rynku międzybankowego w przypadku wymiany walut). Pamiętaj, że całość kosztów inwestycyjnych obejmuje dużo więcej niż tylko prowizje. Zwłaszcza koszty ukryte w zbyt szerokich spreadach mogą negatywnie wpływać na Twoje zyski.
4. Zadzwoń lub napisz email
Wybrałeś już swoich kandydatów i chcesz ich przetestować? Najlepiej zadzwoń lub napisz email do obsługi klienta i zapytaj osobiście o interesujące Cię kwestie. W ten sposób przekonasz się jak życzliwa i profesjonalna jest obsługa klienta.
5. Zakładanie rachunku u brokera giełdowego
Wybrałeś już brokera, który spełnia twoje wymagania, jest wiarygodny, informuje i edukuje swoich klientów, a także chętnie odpowiada na Twoje pytania? Świetnie! Ostatni krok to otwarcie rachunku inwestycyjnego.
Sam proces otwarcia rachunku powinien być zautomatyzowany i w dużej mierze przebiegać online. Ważne jest, aby w razie jakichkolwiek problemów z otwarciem rachunku, obsługa klienta była do Twojej dyspozycji.
Pobierz pakiet informacyjny LYNX
Pobierz bezpłatny pakiet informacyjny, zawierający kompletną ofertę LYNX dla inwestorów. Wraz z pakietem informacyjnym otrzymasz również e-book „11 strategii największych guru inwestycyjnych”.
Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami