|
Generalnie obowiązuje zasada, że do trwałej aprecjacji pieniędzy na rynkach kapitałowych niezbędna jest akceptacja występujących raz na jakiś czas kontrolowanych strat. To gwarantuje inwestorowi, że nie zatraci dyscypliny, a ponoszone straty nie pociągną go na dno.
Niemniej chcemy również pokazać ci kilka przypadków, w których stop-loss nie jest akurat dobrym przyjacielem, tylko wręcz przeciwnie.
- Czym jest stop-loss?
- Czym jest stop limit (STP LMT)?
- Czym jest mailing stop (TRAIL)?
- Stop-loss a profit target
- Rodzaje zleceń dostępnych za pośrednictwem platformy LYNX TWS
Czym jest stop-loss?
Za pomocą zlecenia stop-loss (STP) możesz wyznaczyć punkt, w którym chcesz ponieść kontrolowaną stratę, stanowiącą element twojej strategii inwestycyjnej. Jeśli wprowadzisz automatyczny stop-loss, nie musisz aktywnie monitorować wszystkich swoich pozycji – twoje zlecenie kupna lub sprzedaży zostanie wykonane automatycznie w momencie przekroczenia danej ceny na rynku.
Czym jest stop limit (STP LMT)?
Działanie zlecenia stop limit (STP LMT) jest takie samo, jak zlecenia stop-loss, z tą różnicą, że po osiągnięciu ceny stop, którą wyznaczasz, zamiast zlecenia market wprowadzane jest zlecenie limit. Zaletą tego zlecenia jest to, że nie pozwoli ci zapłacić gorszej ceny niż ta, którą ustaliłeś w ramach limitu. Dużą wadą jest natomiast to, że jeśli ustalona przez ciebie cena limit jest w danej chwili nieakceptowalna, twoje zlecenie nie zostanie zrealizowane.
Czym jest mailing stop (TRAIL)?
Trailing stop order (TRAIL) to zlecenie, w którym cena stop ustalana jest z góry jako określona kwota lub procent aktualnej ceny (dla długiej pozycji). Jeśli cena wzrośnie, zlecenie stop-loss wzrasta proporcjonalnie o ustaloną kwotę/różnicę procentową. Jeśli jednak cena spadnie, zlecenie stop loss się nie zmniejszy. Ten maksymalny limit zlecenia ogranicza maksymalną stratę, natomiast ewentualne zyski są nieograniczone.
Stop-loss a profit target
W przypadku większości strategii inwestycyjnych obowiązuje zasada, że inwestor z góry definiuje zysk, który chce osiągnąć oraz ewentualne straty. W teorii jest ona jednak prostsza niż w praktyce. Z drugiej strony w praktyce wielu inwestorów zbyt długo toleruje straty w przekonaniu, że trend obróci się na ich korzyść i odwrotnie – zamyka zyskowne transakcje wcześniej niż to konieczne.
Rodzaje zleceń dostępnych za pośrednictwem platformy LYNX Trading
Na platformie handlowej LYNX możesz korzystać z całej gamy rodzajów zleceń. Podczas tworzenia zlecenia pojawi się standardowo LMT (limit order). Po kliknięciu na tę opcję pojawi się wybór większej ilości rodzajów zleceń.
Przeczytaj więcej o tym, jak działa platforma handlowa LYNX