Money management: Jak zostać mistrzem dyscypliny?

Autor: Ewa Wasiak

W tym artykule przeczytasz

Szybka reakcja, czy też odwrotnie, spokojne oczekiwanie i trzymacie pozycji długoterminowo. Każdy inwestor ma swoje własne strategie giełdowe. Kluczem do sukcesu na rynkach finansowych jest bycie samym sobą. Traderzy jak i inwestorzy w różny sposób wykorzystują metodę money management (zarządzania kapitałem i ryzykiem).

Nie każda strategia jest odpowiednia dla każdego inwestora/tradera. Stosując metody innego tradera nie oznacza, że będziemy z nich korzystać i również osiągać zyski, chociażby ze względu na różne terminy zamknięcia otwartych pozycji. Owszem istnieje dyscyplina, z którą identyfikują się wszyscy aktywnie handlujący i odnoszący sukcesy w handlu.

Money management pomogło odnieść sukces wielu inwestorom, ale też jest wiele sytuacji, w których doszło do całkowitego zlikwidowania kapitału inwestycyjnego. Często metoda ta nie jest doceniana, chociaż jej stosowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności inwestorów odnoszących sukcesy na rynkach finansowych. Co więcej, przykłada się jej bardzo małą wagę.

Jak odpowiednio zastosować money management i dlaczego jest tak ważne, żeby to utrzymywać?

Na podstawie artykułu dowiesz się, co to jest money management, dlaczego jest tak ważny, damy Ci 9 przykładów, których powinno się unikać, jak również 9 zasad, których trzymają się inwestorzy odnoszący sukcesy.

Co to jest money management?

Money management definiuje zarządzanie pozycjami, planowanie kontroli i zarządzanie środkami, ale i ustanowienie swoich własnych reguł. Celem money managementu jest zminimalizowanie strat i zmaksymalizowanie zysków. Artykuł przybliża kwestię zarządzania pieniędzmi i ryzykiem, które jest tak ważne dla Ciebie, tradera i inwestora.

Każdy inwestor posiadający plan money managementu ma jasno określoną maksymalną kwotę straty na pozycji. Inwestorzy/traderzy odnoszący sukcesy na rynku inwestycyjnym zgadzają się w stwierdzeniu, że ograniczenie strat w niekorzystnym warunkach na rynku jest ważniejsze niż zyski na rynku przynoszącym korzyści.

Nawet jeśli wykorzystujesz super strategię, bez pomocy money managementu, długoterminowych zysków prawdopodobnie się nie doczekasz. Dzięki właściwej strategii zarządzania pieniędzmi jesteś w stanie osiągać stałe zyski, a to jest przecież cel każdego inwestora.

 

Dlaczego money management jest tak ważne?

Planowanie money managementu jest podstawą każdego dnia handlu. Wielu inwestorów potwierdza, że na zwiększeniu wartości swojego rachunku inwestycyjnego pracuje przez długi okres. Stratę całego kapitału są w stanie ponieść w ciągu jednego dnia. Jak jest to możliwe? Dlaczego inwestorzy są w stanie nagle stracić cały skumulowany zysk zarobiony na inwestycjach dokonanych w ciągu kilku miesięcy? Odpowiedź jest zazwyczaj taka sama:

„Miałem gorszy okres, moje zyski były mniejsze niż zwykle i dlatego podjąłem większe ryzyko otwierając nowe pozycje. To doprowadziło do jeszcze większych strat.”

Zależy tylko od Ciebie, czy w czasach niepewności zachowujesz się racjonalnie, by nie ponosić niepotrzebnego ryzyka. W takich chwilach każdy inwestor powinien się starać ograniczać swoje straty zamiast je powiększać. Stałe zyski są oznaką doświadczonego inwestora/tradera. Ci inwestorzy, wiedzą jak poradzić sobie ze stratami i jak ich nie zwiększać. I to właśnie jest celem money managementu. Brzmi to bardzo prosto, ale każdy inwestor spotka się z tym problemem sam, jeśli od początku nie określi własnych zasad.

Money management utrzyma cię nad wodą nawet w przypadku nietrafionej decyzji inwestycyjnej i w niekorzystnych czasach rynkowych. Nie zwiększy wyraźnie twoich strat i pozostawi cię nawet spokojniejszym w okresie strat, ponieważ te straty będą przewidywalne i do przyjęcia. Zdyscyplinowany trader z dobrym money managementem jest w stanie dwoma zyskownymi transakcjami pokryć straty powstałe w poprzednich np. 15 inwestycjach. W przypadku niedoświadczonego tradera bez planowania zarządzania pieniędzmi wynik może być odwrotny, 15 zyskownych transakcji może  zniszczyć 2 niekorzystne handle, co klientowi nie dodaje pewności.

9+9 złotych rad na temat money managementu

Przejdźmy z informacji ogólnych do konkretnych rad. Jakich błędów w ramach money managementu unikać a na co zwrócić uwagę?

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę, według której możesz ułożyć swój plan:

 

Money management - čeho se vyvarovat

9 przykładów, których unikać

  1. Nie poświęcaj dużo czasu na analizowanie ostatniej spekulacji startowej.
  2. Kontynuuj swoją strategię.
  3. Ustal maksymalną stratę na jednej transakcji. Może to być wartość 5 % z całej wartości Twojego kapitału. Dla wielu początkujących bardziej przyjazną jest niższa wartość, najczęściej 2%.
  4. Nie otwieraj wielkich pozycji w porównaniu do wielkości swojego rachunku. Niewłaściwe jest stawianie wszystkiego na jedną kartę. Jeśli chcesz spekulować na 1 kontrakt futures o wartości 10 000 euro, to taka pozycja powinna stanowić mały procent Twojego kapitału inwestycyjnego (np. 10% kapitału). Nawet w przypadku zysku na pozycji, nie zwiększaj jej.
  5. Odpowiednim rozwiązaniem jest zróżnicowanie portfolia inwestycyjnego. Powinieneś brać pod uwagę korelację pozycji. Dzięki właściwemu rozłożeniu pozycji w portfolio korelacje nie powinny Ci zagrażać.
  6. Emocje wynikające z otwartych pozycji nie powinni mieć wpływu na Twoje decyzje. Euforia i niepewność nie powinny prowadzić do nieracjonalnych decyzji. Nie musisz za każdą cenę otwierać nowej pozycji. Jeśli nie jesteś przekonany, że aktualna sytuacja na rynku odpowiada wejściu na rynek według Twojej strategii, poczekaj na kolejną klarowną okazję.
  7. To, że nie masz otwartej żadnej pozycji, nie znaczy, że nic nie zyskasz. Wprost przeciwnie, wystrzegasz się w ten sposób strat wynikających z nieprzewidywanych (negatywnych) ruchów na rynku. Brak pozycji też jest w jakimś sensie pozycją.
  8. Zwróć uwagę na zbyt wielką aktywność. Szczególnie w okresie, kiedy rynek jest wolniejszy i stagnuje, inwestorzy często podlegają swoim emocjom i chcą otwierać pozycje, które nie korespondują z ich strategią.
  9. Poczekaj cierpliwie na prawdziwe okazje z dużym potencjałem zyskowności i rozsądnie śledź wszystkie zmiany na rynku.
Powyżej przedstawiliśmy Ci 9 podstawowych punktów, których unikać w ramach stosowania strategii zarządzania kapitałem. Oczywiście jest to baza, od której się możesz odbić. Twoim końcowym celem powinny być straty, których wartość nie przekracza wysokości zysku.

Money management - co dodržovat

9 zasad, które stosować

  1. Bądź świadom ryzyka i możliwej zyskowność z pozycji, zanim ją otworzysz. Upewnij się, czy jesteś w stanie ponieść dane ryzyko i czy Ci się opłaca ryzykować w celu osiągnięcia danego zysku.
  2. Wykorzystuj (zlecenia) stop-loss, w celu określenia maksymalnej straty.
  3. Zwróć uwagę na jego umieszczenie. Stop-loss nastawiony za blisko, ogranicza (zamyka pozycje za szybko) w przypadku, gdy rynek porusza się w kierunku na Twoją korzyść.
  4. Ustal swoją maksymalną stratę na dzień (np. 10% całego kapitału). To działanie zapobiegnie wielkiej stracie w ciągu jednej sesji.
  5. Miej w dyspozycji wystarczający kapitał. Musisz być świadomy tego, że przy długoterminowych pozycjach część kapitału będzie zablokowana. Miej na uwadze punkt z poprzedniej listy na temat wielkości otwieranych pozycji.
  6. W czasach niepewności (niestabilności rynkowej) handluj mniej. Właśnie w takich sytuacjach mniej znaczy więcej. Nie staraj się zastąpić straty otworzeniem większej liczby pozycji, stracisz jeszcze więcej.
  7. Zamykaj pozycje przynoszące straty szybciej, a zyskowne „trzymaj” najdłużej. W przypadku straty nie czekaj i nie licz, że rynek się odwróci. Lepiej zrealizować mniejszą stratę.
  8. Miej przygotowany plan z wyprzedzeniem. Zakomponuj do niego też pozytywne scenariusze, unikniesz w ten sposób otwierania nowych pozycji w euforii, które nie współgrają z Twoją strategią.
  9. Bądź zdyscyplinowany, trzymaj się wcześniej ustalonego planu. Nie odstępuj (nie rezygnuj) z niego szczególnie w czasach niepowodzeń. Kontynuuj swoją strategię. Dyscyplina jest jednym z najważniejszych czynników sukcesu tradera.
Pamiętaj o tych zasadach i kieruj się nimi. Co więcej, wydrukuj je sobie, abyś je miał ciągle przed oczami. Każdego dnia, kiedy będziesz handlował na giełdzie, będą Ci przypominać, że nie możesz odbiegać od własnej strategii. Będą Cię dyscyplinować. Nie zapominaj, tylko racjonalne decyzje pomnożą Twój kapitał.

 

Pytania, które zadaje sobie doświadczony trader każdego dnia

Na podstawie powyższych zasad mogą się pojawić pytania, które powinien zadać sobie trader każdego dnia:

  • Wiem, ile ryzykuje otwierając tę pozycję?
  • Trzymam się wcześniej ustalonego planu przy „wejściu” w nową pozycję?
  • Otworzyłbym tę pozycję z racjonalnego punktu widzenia?
  • Jak wielką część kapitału mogę na tej transakcji stracić i jak wysoko mam ustawiony stop-loss?
  • Czy któryś z moich limitów nie został przekroczony?
  • Czy moja strategia ciągle działa? Nie powinienem jej zmienić?
  • Czy określona strategia jest zadowalająca? Nie powinienem jej zmienić?
Spróbuj sobie odpowiedzieć na te proste pytania. Możesz stwierdzić, że nad żadnym dłużej się nie zastanawiałeś i w tej sposób odkryjesz lukę w swojej strategii. Ciągle je sobie zadawaj. Odpowiedzi na nie pomogą Ci być zdyscyplinowanym inwestorem, który dobrze zarządza swoim kapitałem.