Strategie tradingowe
Niezależnie od tego, czy handlujesz akcjami, forex, produktami z dźwignią czy CFD, sukces na giełdzie może ci zapewnić tylko właściwa strategia handlowa. Sposób, w jaki podchodzisz do tradingu, nie musi być jednak wcale skomplikowany. Tutaj znajdziesz najlepsze strategie handlowe dla poszczególnych rodzajów traderów i inwestorów.
Istnieją nawet proste strategie handlowe, które działają. Wystarczy je zrozumieć i odpowiednio wykorzystać. W sekcji tej znajdziesz interesujące strategie handlowe, zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych traderów z wieloletnim doświadczeniem. Ważne, byś wykorzystywał strategie, które odpowiadają twojemu stylowi handlu, skłonności do ryzyka, jak również możliwościom czasowym i finansowym.
Korzystanie ze strategii handlowych może zapewnić ci decydujące korzyści na giełdzie, zwiększając w ten sposób twoją skuteczność. Podczas handlu indeksami, akcjami lub parami walutowymi zalecane jest przyjęcie klarownej strategii handlowej. Spontaniczne transakcje bez uprzedniej analizy fundamentalnej lub technicznej zazwyczaj nie kończą się dobrze i generują zupełnie niepotrzebne straty. Niezależnie od tego, czy stosujesz długoterminowe czy krótkoterminowe strategie, czy też strategie wykorzystujące wiele złożonych wskaźników – ostatecznie tylko twoja własna strategia zapewni ci największy potencjał zysku. Dlatego tak ważne jest, by początkujący uczyli się tradingu od zera i sami opracowywali strategie inwestycyjne, którym mogą zaufać, zamiast po prostu przejmować jakiekolwiek strategie, często przez nich nierozumiane.
Co sprawia, że strategia handlowa jest tą właściwą?
Pierwszą strategiczną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest wybór klasy aktywów. Chcesz handlować akcjami, parami walutowymi czy produktami z dźwignią?
W dalszej kolejności powinieneś określić horyzont inwestycyjny, ponieważ na przykład day trading oraz inwestycje długoterminowe co do zasady wymagają odmiennych strategii handlowych. Z tą wiedzą warto też uzyskać rozeznanie w rynkach, aktualnych trendach i ważnych doniesieniach giełdowych, żeby znaleźć odpowiednie produkty, które wymagać będą analizy w kolejnym kroku. Proste strategie handlowe zaczynają się od wykorzystania SMA i EMA (prosta i wykładnicza średnia krocząca) lub obejmują różne formacje świecowe na wykresie. Na giełdzie sprawdza się też jednak śledzenie tzw. luk cenowych czy rozmaitych wskaźników, takich jak na przykład RSI albo MACD. Bardziej zaawansowani inwestorzy mogą z kolei wykorzystywać bardziej złożone strategie, takie jak na przykład CAN SLIM.