Wybory prezydenckie w USA zaplanowano na wtorek, 5 listopada 2024 r., a wybór zostanie dokonany między byłym prezydentem Donaldem Trumpem a obecną wiceprezydent Kamalą Harris. Czego możemy się spodziewać po rynkach akcji, jeśli to Kamala Harris wygra wybory?

W artykule przyjrzymy się możliwym scenariuszom na wypadek zwycięstwa Demokratów. Przeanalizujemy wpływ na rynki akcji, stosunki międzynarodowe i ogólny klimat inwestycyjny, biorąc pod uwagę propozycje polityczne Harris i możliwy wpływ na różne sektory. Jeśli szukasz brokera do handlu akcjami, kliknij tutaj.

Inwestowanie na potencjalnie bardzo niestabilnych rynkach wiąże się z określonym ryzykiem, które może spowodować spadek wartości inwestycji. Wynik wyborów w USA może mieć wpływ na politykę gospodarczą i regulacje w sposób potencjalnie zwiększający wrażliwość niektórych sektorów i klas aktywów. Rozważ, czy inwestowanie w takich warunkach jest zgodne z Twoimi celami inwestycyjnymi oraz stopniem tolerancji ryzyka.

Harris i Kongres w rękach Demokratów

Jeśli Kamala Harris wygra wybory, nie oznacza to automatycznie, że będzie w stanie po prostu wdrożyć i wykonać decyzje polityczne. W końcu do wdrożenia ustaw potrzebny jest Kongres składający się z Izby Reprezentantów i Senatu. Byłoby więc wygodnie dla Harris, gdyby Izba Reprezentantów i Senat były w rękach Demokratów. Taka sytuacja jest czasami określana jako „Blue Sweep”, w której Demokraci sprawują prezydenturę, oraz są większością w Izbie Reprezentantów i Senacie.

Jednak według UBS, „Blue Sweep” może być potencjalnie negatywnym scenariuszem dla rynków akcji. Wynika to głównie z faktu, że w takim przypadku Harris może przeforsować podwyżkę podatku od osób prawnych.

W przypadku “blue sweep” wzrasta również prawdopodobieństwo wejścia w życie ustawy o konkurencji kart kredytowych (Credit Card Competition Act). Ustawa ta ma na celu promowanie większej równości w opłatach transakcyjnych i uniemożliwienie niektórym firmom (takim jak Visa i Mastercard) dalszego odgrywania dominującej roli w przetwarzaniu transakcji kartami kredytowymi.

UBS uważa również, że jest mało prawdopodobne, aby Harris przedłużyła (lub wprowadziła podobne środki) wygaśnięcie osobistych ulg podatkowych, które zostały wprowadzone w 2017 roku.

Zwycięstwo Harris i podzielony Kongres

W analizie przeprowadzonej 16 sierpnia 2024 r. przez bank UBS o nazwie “ElectionWatch 2024”, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że Kamala Hariss wygra wybory prezydenckie, Izba Reprezentantów będzie w rękach Demokratów, ale Senat będzie republikański. W takim scenariuszu trudniej będzie wprowadzić zmiany w polityce, a wpływ Harris na rynki finansowe i makroekonomię może nie być tak duży, jak w przypadku „Blue Sweep”.

Chociaż istnieje możliwość, że nastąpi większe opodatkowanie wyższych dochodów, nie oczekuje się, że będzie ono tak znaczące, jak w przypadku całkowitego zwycięstwa Demokratów. Natychmiastowy wzrost podatków od osób prawnych również wydaje się mało prawdopodobny. Zamiast tego większy nacisk może zostać położony na ściślejszy nadzór nad istniejącymi regulacjami.

Wpływ na rynki akcji może być również ograniczony. Spółki zajmujące się zieloną energią prawdopodobnie na tym skorzystają. Z drugiej strony, spółki zajmujące się paliwami kopalnymi i usługami finansowymi mogą potencjalnie stanąć w obliczu bardziej rygorystycznych regulacji. Jednak wszelkie zaostrzone regulacje będą prawdopodobnie mniej dalekosiężne niż w przypadku w pełni demokratycznego zarządzania.

Które sektory mogłyby skorzystać na zwycięstwie Harris?

Historycznie rzecz biorąc, niektóre branże radziły sobie lepiej pod rządami demokratycznego prezydenta i można założyć, że taki trend utrzyma się pod rządami Kamali Harris. Należy przy tym pamiętać, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują przyszłych wyników.

Demokratyczne rządy często wspierają przejście na energię odnawialną. Odbywa się to głównie poprzez dotacje i egzekwowanie przepisów mających na celu walkę ze zmianami klimatu. Przykładem jest Inflation Reduction Act (ustawa o redukcji inflacji), którą Biden uchwalił w 2022 r. Ustawa ta jest kompleksowym działaniem na rzecz klimatu i obejmuje kilka inicjatyw mających na celu bardziej zrównoważoną gospodarkę. Firmy z sektora zielonej energii prawdopodobnie skorzystają na kontynuacji tej polityki przez administrację Harrisa. Firmy z sektora energii odnawialnej, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, prawdopodobnie skorzystają na spodziewanych inwestycjach rządowych i dotacjach.

Co więcej, demokratyczni prezydenci często stawiają na projekty infrastrukturalne na dużą skalę. Ostatnim przykładem jest pakiet infrastrukturalny Bidena, który miał na celu zainwestowanie miliardów w drogi, mosty i transport publiczny. Harris powiedziała, że chce zbudować trzy miliony nowych domów, stworzyć miejsca pracy i pobudzić gospodarkę podczas swojej pierwszej kadencji. To może mieć pozytywny wpływ na firmy budowlane i technologiczne poprzez zwiększony popyt na materiały budowlane i rozwiązania infrastrukturalne.

Historycznie, sektor dóbr konsumpcyjnych również radzi sobie ogólnie dobrze pod rządami Demokratów. Demokraci zazwyczaj kładą nacisk na wzmocnienie siły nabywczej klasy średniej. Większy dochód do dyspozycji tej grupy może prowadzić do zwiększonej konsumpcji, co z kolei może być dobrą wiadomością dla firm z branży dóbr konsumpcyjnych.

Chociaż niektóre branże historycznie prosperowały pod rządami demokratycznego prezydenta, nie można automatycznie zakładać, że tak będzie w przyszłości. Wyniki gospodarcze różnych sektorów zależą od wielu zmiennych. Czynniki takie jak globalne warunki gospodarcze, zmiany w technologii, ryzyko geopolityczne i specyficzny charakter poszczególnych reform gospodarczych mają duży wpływ na to, jak radzą sobie poszczególne sektory. Nieoczekiwane wydarzenia, takie jak pandemie, kryzysy finansowe, klęski żywiołowe lub zmiany w handlu światowym, mogą czasami mieć znacznie większy wpływ na gospodarkę i wyniki gospodarcze niż prezydent i jego program polityczny.

Które sektory mogą stracić na zwycięstwie Harris?

Pod rządami demokratycznego prezydenta niektóre branże mogą stanąć w obliczu zwiększonych regulacji, podatków lub polityk, które mogą utrudnić ich rozwój. Poniżej wymieniamy sektory, które w przeszłości osiągały gorsze wyniki, gdy władzę sprawowali Demokraci.

Tradycyjne spółki energetyczne, w szczególności z sektora ropy naftowej i gazu ziemnego, mogą doświadczać większych regulacji pod rządami demokratycznych prezydentów. Demokratyczni prezydenci często kładą duży nacisk na zieloną energię. Przykładowo, zarówno Obama, jak i Biden wprowadzili bardziej rygorystyczne regulacje środowiskowe i zachęcali do inwestowania w energię odnawialną. Polityka ta może mieć negatywny wpływ na tradycyjne źródła energii.

Demokratyczna polityka może również wpływać na sektor finansowy. Demokraci często krytykują bliskie powiązania Republikanów z Wall Street i generalnie popierają ściślejszą regulację banków. Chociaż Kamala Harris nie wspomniała jeszcze wyraźnie o większej regulacji, oczekuje się, że będzie kontynuować politykę administracji Bidena w tym obszarze. Może to oznaczać propozycje zwiększenia przejrzystości funduszy hedgingowych i zaostrzenia wymogów dotyczących buforów kapitałowych dla banków.

Sektor farmaceutyczny może również stanąć w obliczu zwiększonej regulacji i presji na ceny pod rządami demokratycznego rządu. Propozycje polityczne mające na celu obniżenie cen leków i rozszerzenie dostępu do opieki zdrowotnej mogą wywierać presję na marże zysku firm farmaceutycznych. Może to doprowadzić do spadku inwestycji w sektorze, ponieważ niższe ceny mogą obniżyć rentowność.

Czy FED pozostanie niezależny?

Według kilku sondaży wpływ partii, która zajmuje Biały Dom, nie jest w pełni decydujący dla rynków akcji, ponieważ polityka FED (Rezerwy Federalnej) również ma znaczenie. Bank centralny ustala stopy procentowe, a tym samym ma moc stymulowania lub spowalniania gospodarki. Chociaż banki centralne powinny działać niezależnie, nie wszędzie tak jest. Na przykład w Turcji prezydent Erdogan wielokrotnie zwalniał prezesa banku centralnego, ponieważ ten nie zgadzał się z jego poglądami gospodarczymi.

W Stanach Zjednoczonych wpływ prezydenta na Rezerwę Federalną jest zwykle ograniczony do mianowania prezesa i członków Rady Gubernatorów. Trump zasygnalizował jednak, że chciałby mieć większą kontrolę nad polityką stóp procentowych banku centralnego. Wspomniał nawet, że może zerwać z tradycyjną polityką niezależności.

W sierpniu 2024 r. Kamala Harris argumentowała, że Rezerwa Federalna jest niezależną instytucją i powinna taką pozostać. W przypadku zwycięstwa w wyborach twierdzi, że nie zamierza ingerować w politykę banku centralnego. Poniżej znajduje się podsumowanie zmian stóp procentowych dokonanych przez FED w przeszłości w latach wyborczych.

USA volby: Fed a jeho rozhodnutí ve volebních letech
Decyzje FED dotyczące stóp procentowych w kolejnych latach wyborczych. Źródło: https://privatebank.jpmorgan.com/nam/en/insights/markets-and-investing/ideas-and-insights/election-year-investing-jitters-considerations-that-could-set-you-at-ease (30. 9. 2024)

Tim Walz a poprawa stosunków z Chinami

W obszarze stosunków międzynarodowych oczekuje się, że Harris będzie kontynuował dyplomatyczny kurs Bidena, szczególnie w odniesieniu do Chin i Europy. Chociaż napięcia handlowe z Chinami prawdopodobnie będą się utrzymywać, a dalsze zwiększanie barier i ograniczeń handlowych nie jest nieuchronne pod rządami Harris.

Podczas gdy Harris może być mniej skłonna do rozwiązania konfliktu z Chinami, jej kandydat na wiceprezydenta, Tim Walz, może być tym, który może spróbować poprawić wspólne relacje. Walz utrzymuje relacje z Chinami i kilkakrotnie odwiedził ten kraj. Zdecydował się nawet wziąć ślub w Chinach w 1994 roku. Pomimo obaw dotyczących praw człowieka i chińskiej agresji wojskowej na Morzu Południowochińskim, Walz podkreśla znaczenie trwałych relacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Uważa, że ciągły dialog między tymi dwoma krajami jest niezbędny dla globalnej stabilności.

Jakie będą relacje z Europą?

Zwycięstwo Harris w wyborach prezydenckich w USA najprawdopodobniej oznaczałoby ciągłość w stosunkach z Europą i kontynuację polityki Bidena. Harris w dużej mierze podziela te same ideały i cele polityczne co Biden, szczególnie w zakresie wymiany handlowej, technologii i zmian klimatycznych. Oznacza to, że w przypadku zwycięstwa Harris, współpraca USA i Europy w tych obszarach będzie prawdopodobnie kontynuowana.

Może się jednak okazać, że Europa będzie musiała wziąć większą odpowiedzialność za własne zdolności obronne, ponieważ Stany Zjednoczone mogą nadal koncentrować się bardziej na krajowych kwestiach gospodarczych i bardziej powściągliwym podejściu do globalnego zaangażowania wojskowego.

Amerykańska gospodarka po wyborach

Według Goldman Sachs, gospodarka USA może wzrosnąć najsilniej w ciągu najbliższych dwóch lat po wyborach, jeśli Harris wygra. Zwłaszcza, jeśli Demokraci będą stanowić większość w Kongresie.

W przypadku zwycięstwa Trumpa, Goldman Sachs przewiduje wprowadzenie nowych taryf handlowych i zaostrzenie polityki imigracyjnej. Może to wywrzeć dalszą presję na i tak już napięty rynek pracy i zmusić firmy do podniesienia płac. Goldman Sachs przewiduje, że taki scenariusz może doprowadzić do spadku wzrostu PKB nawet o -0,5% punkta procentowego w drugim kwartale 2025 roku.

W przypadku zwycięstwa Demokratów, prawdopodobnie większy nacisk zostałby położony na ulgi podatkowe dla klasy średniej, podczas gdy potencjalnie wyższe podatki od osób prawnych zmniejszyłyby inwestycje biznesowe. Bank stwierdził jednak, że te dodatkowe przychody podatkowe zrównoważyłyby zwiększone wydatki, prowadząc do umiarkowanego wzrostu gospodarczego w 2025 i 2026 roku.

Obaj kandydaci przyznają, że inflacja wzrośnie

Chociaż w ostatnich miesiącach inflacja powróciła do niższych poziomów, oboje z kandydatów na prezydenta pozostają zaniepokojeni możliwym ponownym wzrostem.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosła po pandemii, osiągając 9%. Doprowadziło to do wyższych kosztów utrzymania w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Zarówno Kamala Harris, jak i Donald Trump obiecują podjąć środki w celu obniżenia tych kosztów.

Kamala Harris wskazuje na siłę rynkową dużych korporacji jako główny czynnik gwałtownego wzrostu cen podstawowych produktów, przy czym firmy podnoszą ceny, ponieważ konsumenci nie mają alternatywy. Aby ograniczyć wzrost cen, Harris proponuje zakaz podnoszenia cen niektórych podstawowych towarów (np. żywności). Ponadto Harris chce zająć się rosnącymi kosztami mieszkań, oferując ulgi podatkowe firmom, które budują niedrogie mieszkania.

Pomimo tych planów, wielu ekonomistów spodziewa się, że inflacja pozostanie powyżej 2% jeszcze przez jakiś czas. Agencja ratingowa Moody’s przewiduje, że pomimo proponowanych środków, inflacja wyniesie około 2,4% w 2025 roku.

Harris chce walczyć z wysokimi cenami

Kiedy Kamala Harris zaproponowała swój plan rozwiązania problemu nadmiernych cen, spotkała się zarówno z pochwałami, jak i krytyką.

Z nadużyciami cenowymi mamy do czynienia w sytuacjach, w których ceny towarów lub usług są nieetycznie podnoszone w sytuacjach kryzysowych, takich jak katastrofy, wojny lub pandemie. Dzieje się tak często w przypadku podstawowych produktów, takich jak żywność, woda, leki czy paliwo, gdzie ceny są nadmiernie podnoszone bez uzasadnienia w postaci rosnących kosztów.

Harris chce z tym walczyć, wprowadzając przepisy chroniące konsumentów i zapewniające, że podstawowe towary pozostaną przystępne cenowo. Plan ten wywołał jednak wiele dyskusji. Krytycy uważają, że Harris zbyt mocno ingeruje w wolny rynek. Obawiają się, że limity cen zniekształcą dynamikę rynku, a nawet mogą doprowadzić do niedoborów towarów, ponieważ firmy będą mniej skłonne do oferowania swoich produktów.

Trudno jest również obiektywnie określić, co jest uważane za nieetyczny wzrost cen. Może to prowadzić do niepewności prawnej i zniechęcać firmy do produkcji, co z kolei może skutkować mniejszą podażą podczas kryzysów.

Kolejnym argumentem przeciwko planowi Harris jest to, że ograniczenie wzrostu cen może mieć niezamierzone konsekwencje gospodarcze, takie jak rozkwit czarnego rynku.

Jak zachowa się dług publiczny USA?

Stany Zjednoczone mają największy dług publiczny na świecie, przekraczający 35 bilionów dolarów. Skutkuje to rocznymi wydatkami na odsetki w wysokości ponad 1 biliona dolarów. Wydatki na odsetki oznaczają, że każdy dolar wydany na odsetki nie może zostać wykorzystany na inne ważne inwestycje, takie jak opieka zdrowotna czy infrastruktura.

W tej chwili rynki finansowe nie wydają się być poważnie zaniepokojone wysokim poziomem zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale to postrzeganie może się zmienić w zależności od polityki nowego prezydenta. Oboje z kandydatów mają plany, które prawdopodobnie doprowadzą do dalszego wzrostu długu publicznego, choć istnieją znaczne różnice w wielkości tego wzrostu.

Według analiz “The 2024 Harris Campaign Policy Proposals: Budgetary, Economic and Distributional Effects” i “The 2024 Trump Campaign Policy Proposals: Budgetary, Economic and Distributional Effects” opublikowanych 26 sierpnia 2024 r., plany polityczne Kamali Harris mają zwiększyć dług publiczny o 1,2 bln USD w ciągu najbliższych 10 lat. Plany te obejmują inwestycje w zieloną energię i infrastrukturę, a także podwyżki podatków od dużych korporacji w celu pokrycia części kosztów.

Szacuje się, że plany Donalda Trumpa zwiększą zadłużenie o 5,8 bln USD w ciągu najbliższych 10 lat. Szacunki te opierają się na proponowanych przez niego obniżkach podatków i mniejszej liczbie regulacji, które zgodnie z powyższą analizą miałyby znaczący wpływ na budżet.

Chociaż oboje z kandydatów planują zwiększyć dług publiczny, to dopiero konkretne decyzje polityczne i ich wdrożenie odegrają ważną rolę w tym, jak rynki ocenią to obciążenie długiem i związane z nim konsekwencje gospodarcze.

Podsumowanie

Zwycięstwo Kamali Harris może mieć znaczące konsekwencje dla rynków finansowych w zależności od składu politycznego Kongresu. Pełna kontrola Demokratów, czyli „Blue Sweep”, potencjalnie ułatwiłaby wprowadzenie środków politycznych, takich jak podwyżki podatków od korporacji i osób fizycznych, co mogłoby wywrzeć negatywną presję na branże takie jak paliwa kopalne i usługi finansowe. Z drugiej strony, sektory zielonej energii i infrastruktury mogłyby skorzystać na spodziewanych inwestycjach rządowych.

Podzielony Kongres prawdopodobnie miałby łagodniejszy wpływ na rynki, a zaostrzone regulacje i podwyżki podatków prawdopodobnie nie byłyby tak drastyczne. Należy jednak pamiętać, że choć wynik wyborów prezydenckich może mieć wpływ na rynki, to decydującym czynnikiem pozostaje ogólna polityka gospodarcza, w tym polityka Rezerwy Federalnej i inne globalne wpływy. Inwestorzy powinni wziąć pod uwagę tę dynamikę i dokładnie ocenić swoją tolerancję na ryzyko.

Handluj akcjami poprzez LYNX

Broker online LYNX pozwala swoim klientom kupować i sprzedawać akcje bezpośrednio na głównych światowych giełdach. Oprócz amerykańskich giełd NYSE i Nasdaq, masz dostęp do giełd europejskich, takich jak LSE, Xetra, Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych i wiele innych. Można również handlować na giełdach w Kanadzie, Chinach, Australii i łącznie na ponad 100 giełdach w 33 krajach.

Dla swoich klientów LYNX zapewnia zaawansowane platformy LYNX+ i TWS (Trader Workstation) z narzędziami do handlu akcjami i innymi instrumentami. Należy pamiętać, że inwestowanie jest ryzykowne.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

Editorial credit: lev radin / Shutterstock.com

ABC News: Harris unveils economic plans on inflation, housing. Here’s what economists think (2. 10. 2024); abcnews.go.com/Business/harris-unveils-economic-plans-inflation-housing-economists/story?id=112892305

Bloomberg: The Billionaire Backers (2. 10. 2024); www.bloomberg.com/features/2024-billionaire-donors-us-election/

Budget Model: The 2024 Harris Campaign Policy Proposals: Budgetary, Economic and Distributional Effects (2. 10. 2024); budgetmodel.wharton.upenn.edu/issues/2024/8/26/harris-campaign-policy-proposals-2024

Budget Model: The 2024 Trump Campaign Policy Proposals: Budgetary, Economic and Distributional Effects (2. 10. 2024); budgetmodel.wharton.upenn.edu/issues/2024/8/26/trump-campaign-policy-proposals-2024

CNBC: Trump budget would spike deficits by nearly 5 times Harris proposal, says Penn Wharton (2. 10. 2024); www.cnbc.com/2024/08/27/trump-harris-budget-deficit-economy-election.html

CNBC: Harris outlines an ‘opportunity economy’ centered on cutting food, housing, family costs (2. 10. 2024); www.cnbc.com/2024/08/16/kamala-harris-economic-policy.html

ING: US presidential election: Three scenarios for markets (2. 10. 2024); think.ing.com/articles/us-presidential-election-three-scenarios-for-markets/

LYNX: Wat doet de beurs als Harris wint? (2. 10. 2024); www.lynx.be/beurs/beurs-koersen/beursinfo/wat-doet-beurs-als-harris-wint/

Project Syndicate: US-China Relations after America’s Election (2. 10. 2024); www.project-syndicate.org/onpoint/us-china-relations-after-america-s-election

Reuters: A Harris presidency would carry baton on financial industry crackdown (2. 10. 2024); www.reuters.com/world/us/harris-presidency-would-carry-baton-financial-industry-crackdown-2024-07-23/

Reuters: Harris says she would never interfere in Fed independence (2. 10. 2024); www.reuters.com/world/us/harris-says-fed-is-independent-she-would-never-interfere-its-decisions-2024-08-10/

Reuters: Goldman Sachs sees biggest boost to US economy from Harris win (2. 10. 2024); www.reuters.com/world/us/goldman-sachs-sees-biggest-boost-us-economy-harris-win-2024-09-04/

UBS: ElectionWatch 2024 (2. 10. 2024); www.ubs.com/global/en/wealth-management/insights/chief-investment-office/us-elections/2024/scenario-analysis.html#blue-sweep

Chcesz handlować na giełdzie?

Otwórz konto za pośrednictwem online brokera LYNX. Handluj akcjami, opcjami, kontraktami futures lub inwestuj w fundusze ETF. A wszystko w ramach jednego rachunku inwestycyjnego. Dowiedz się więcej o online brokerze LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart