W tygodniach poprzedzających wybory prezydenckie w USA inwestorzy mogą spodziewać się zwiększonej zmienności na rynku, zwłaszcza jeśli wynik będzie niepewny. Większa zmienność może oznaczać wyższe ryzyko.

W artykule omawiamy 3 strategie zabezpieczania portfela z wykorzystaniem opcji, które można wykorzystać podczas zwiększonej zmienności. Jeśli szukasz brokera do handlu opcjami, kliknij tutaj.

Należy pamiętać, że inwestowanie na potencjalnie bardzo niestabilnych rynkach wiąże się z określonym ryzykiem, które może spowodować spadek wartości inwestycji. Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych może mieć wpływ na politykę gospodarczą i regulacje, co może sprawić, że niektóre sektory i klasy aktywów będą bardziej podatne na zagrożenia. Rozważ, czy handel na potencjalnie bardzo niestabilnych rynkach jest zgodny z Twoimi celami inwestycyjnymi i tolerancją ryzyka.

Zabezpieczanie portfela za pomocą opcji

Hedging za pomocą opcji to strategia, którą można wykorzystywać w celu zmniejszenia ryzyka związanego z istniejącymi pozycjami akcyjnymi. Wyobraź sobie, że posiadasz akcje, które chcesz zabezpieczyć przed możliwym spadkiem wartości. Możesz to zrobić za pomocą opcji. Np. zakup opcji sprzedaży daje prawo do sprzedaży akcji po z góry określonej cenie i terminie, co może ograniczyć straty w przypadku spadku ceny akcji.

Inną metodą jest wystawianie opcji kupna, gdzie dodatkowy dochód jest generowany przez wystawienie opcji, natomiast potencjalny zysk z pozycji akcyjnej jest ograniczony. Strategie z użyciem opcji pomagają inwestorom ograniczyć niepożądane straty bez konieczności sprzedaży całej pozycji.

Zakup opcji put z pokryciem (protective put)

W sytuacji, gdy główne amerykańskie indeksy giełdowe znajdują się blisko swoich rekordowych poziomów, inwestorzy mogą zdecydować się na ochronę przed spadkami na rynku. Szczególnie teraz, w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w USA, kiedy nieoczekiwane wydarzenia i niepewność mogą spowodować korektę na rynkach akcji. Strategia z wykorzystaniem opcji sprzedaży ma na celu zabezpieczenie długiej pozycji inwestora w akcjach. Istotą tej strategii jest upewnienie się, że inwestor posiada taką samą ilość akcji, na jaka opiewa zakup opcji (1 opcja to zazwyczaj 100 akcji).

covered put
Graficzne przedstawienie ochronnej opcji sprzedaży (protective put). Źródło: LYNX (21. 10. 2024)

Zaletą tej strategii jest to, że ogranicza ona ryzyko długiej pozycji w akcjach bez ograniczania potencjalnego zysku. Jeśli rynek przyjmie niekorzystny obrót i cena akcji zacznie spadać, zakupiona opcja sprzedaży zapewni ochronę przed spadkiem ceny akcji poniżej ceny wykonania.

Wadą tej strategii jest natomiast konieczność zapłaty premii za zakupioną opcję. Jest to płatność za ewentualność, która może, ale nie musi wystąpić. Można to porównać do ubezpieczenia domu od pożaru. Tu należy wspomnieć, że opcje sprzedaży mogą być stosunkowo drogie w okresach wyższej zmienności.

Jak zabezpieczyć cały portfel akcji za pomocą protective put?

Jeśli inwestor chce zabezpieczyć wiele długich pozycji, może skorzystać ze strategii zakupu opcji put na cały indeks giełdowy, taki jak S&P 500. W przypadku znacznego spadku na amerykańskich rynkach akcji, długie pozycje na akcjach mogą generować straty, natomiast opcja sprzedaży na indeks może przynieść zysk, co z kolei może pomóc ograniczyć ogólne straty w portfelu.

Wystawienie opcji call z pokryciem (covered call)

Jeśli inwestor nie chce płacić premii, jak w przypadku strategii protective put, może skorzystać ze strategii covered call i generować dodatkowy dochód z posiadanych akcji. Strategia ta polega na wystawieniu opcji kupna na akcje, które inwestor posiada w swoim portfelu. Aby zapewnić pełne pokrycie, liczba posiadanych akcji powinna odpowiadać liczbie opcji, które inwestor wystawia (najczęściej 100 akcji na jedną opcję). W ramach tej strategii inwestor otrzymuje premię za wystawienie opcji, co pozwala na dodatkowy przychód. Ogranicza to jednak potencjalny zysk z akcji w przypadku wzrostu ich ceny powyżej ceny wykonania opcji, ponieważ inwestor będzie zobowiązany sprzedać akcje po ustalonej cenie.

Zaletą strategii covered call jest to, że inwestor może zyskać na wyższej zmienności implikowanej. Wzrost zmienności implikowanej podnosi ceny opcji, co sprawia, że wystawianie opcji call staje się bardziej opłacalne. W okresach zwiększonej niepewności, takich jak przed wyborami prezydenckimi w USA, gdzie przewidywany jest wzrost zmienności, strategia ta może być bardziej korzystna niż zakup opcji sprzedaży.

Główną wadą strategii covered call jest to, że nie zapewnia ona pełnej ochrony przed spadkiem ceny akcji, jak ma to miejsce w przypadku zakupu opcji put. Jeśli cena akcji spadnie poniżej ceny wykonania opcji call, opcja wygaśnie jako out of the money i nie zostanie wykonana, a inwestor nadal będzie posiadał akcje narażone na dalsze spadki. Im bardziej spadnie cena akcji, tym większe mogą być straty. W przeciwieństwie do strategii covered put, która ogranicza maksymalne straty, w strategii covered call straty wynikające ze spadku ceny akcji nie mają ograniczenia.

Jak chronić cały portfel akcji poprzez wystawianie opcji kupna z pokryciem?

Jeśli inwestor chce chronić wiele pozycji w akcjach, może skorzystać ze strategii covered call, wystawiając jedną lub więcej opcji kupna, których wartość bazowa to indeks giełdowy, w którym znajdują się akcje. W przypadku gwałtownego spadku na amerykańskim rynku akcji, długie pozycje w amerykańskich akcjach mogą ponieść straty, ale w tej samej sytuacji wystawienie opcji kupna z pokryciem może przynieść zysk, jeśli wartość indeksu oddali się odpowiednio od ceny wykonania opcji.

Strategia Collar

Strategia Collar pozwala uniknąć wad związanych z zakupem protective put i wystawieniem covered call. Polega ona na zakupie opcji put poniżej bieżącej ceny i wystawienie opcji kupna powyżej bieżącej ceny rynkowej akcji. Taka metoda ogranicza zarówno potencjalne straty jak i zyski.

Strategia Long Collar polega na ochronie długiej pozycji akcyjnej poprzez zakup opcji sprzedaży (z pokryciem w akcjach) poniżej ceny instrumentu bazowego i jednoczesne wystawienie opcji kupna (z pokryciem w akcjach) powyżej ceny instrumentu bazowego. Liczba akcji w portfelu powinna być równa liczbie akcji, na które opiewają obie opcje.

Strategia Collar
Graficzne przedstawienie strategii Collar. Źródło: LYNX (21. 10. 2024)

Grafika powyżej ilustruje fakt, iż strata i zysk w strategii Collar są ograniczone. Jeśli cena akcji spadnie poniżej ceny wykonania opcji sprzedaży, potencjalna strata jest ograniczona i nie rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli cena akcji wzrośnie powyżej ceny wykonania wystawionej opcji kupna, potencjalny zysk jest również ograniczony.

Jedną z zalet strategii Collar jest to, że zapewnia ona inwestorowi jasno określoną ochronę przed spadkiem ceny akcji. Kupując opcję sprzedaży, inwestor ogranicza swoją stratę, gdy cena akcji spadnie poniżej określonego poziomu. Wystawiając opcję kupna, inwestor otrzymuje dodatkowo premię, która może częściowo pokryć koszt zakupionej opcji sprzedaży. W niektórych przypadkach (w zależności od cen wykonania opcji) koszt strategii Collar może być zerowy.

Największą wadą strategii Collar jest to, że ogranicza ona potencjalny zysk. Gdy cena akcji wzrośnie powyżej ceny wykonania wystawionej opcji kupna, inwestor nie może czerpać dalszych zysków z ewentualnego dalszego wzrostu ceny akcji, ponieważ jest zobowiązany do sprzedaży akcji po cenie wykonania wystawionej opcji kupna. Ponadto tworzenie strategii Collar jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ składa się ona zarówno z opcji sprzedaży, jak i kupna. Może ona wymagać większej wiedzy i planowania.

Wybory w USA: jaką strategię wybrać?

Jest wysoce prawdopodobnie, że zmienność na rynku wzrośnie przed wyborami prezydenckimi w USA. Wybór odpowiedniej strategii zabezpieczającej zależy od oczekiwań inwestora. W przypadku spodziewanych silnych spadków, korzystniejsze może być zakup protective put. W razie prognozy umiarkowanych spadków (lub wzrostów), korzystniejsze może się okazać wystawienie opcji kupna z pokryciem. Ponadto wybór strategii zabezpieczającj zależy również m.in. od cen wykonania i czasów wygaśnięcia wybranych opcji, a także od indywidualnego stopnia tolerancji ryzyka.

Handluj opcjami poprzez LYNX

Broker online LYNX pozwala swoim klientom kupować i sprzedawać akcje bezpośrednio na głównych światowych giełdach. Oprócz amerykańskich giełd NYSE i Nasdaq, masz dostęp do giełd europejskich, takich jak BCPP (Praska Giełda Papierów Wartościowych), Xetra, Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych i wiele innych. Możesz także handlować na giełdach w Kanadzie, Chinach, Australii i w sumie na ponad giełdach w krajach.

Dla swoich klientów LYNX zapewnia zaawansowane platformy LYNX+ i TWS (Trader Workstation) z narzędziami do handlu opcjami i innymi instrumentami. Należy pamiętać, że inwestowanie nie jest pozbawione ryzyka. Jeśli nie masz doświadczenia w handlu opcjami, zalecamy odwiedzenie naszego portalu opcji, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

LYNX: Amerikaanse verkiezingen: beschermen tegen verhoogde volatiliteit met opties (21. 10. 2024); www.lynx.be/beurs/beurs-koersen/opties/optiestrategieen/amerikaanse-verkiezingen-beschermen-tegen-verhoogde-volatiliteit-opties/

Chcesz handlować na giełdzie?

Otwórz konto za pośrednictwem online brokera LYNX. Handluj akcjami, opcjami, kontraktami futures lub inwestuj w fundusze ETF. A wszystko w ramach jednego rachunku inwestycyjnego. Dowiedz się więcej o online brokerze LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart