Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. to jedno z najczęściej śledzonych wydarzeń na świecie. Wybory te mają nie tylko znaczenie polityczne, ale także potencjalnie istotny wpływ na rynki finansowe.

Po tym, jak prezydent Joe Biden ogłosił, że wycofuje się z wyścigu o drugą kadencję, to wiceprezydent Kamala Harris jest kandydatką Demokratów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niniejszy artykuł analizuje w jaki sposób wybory w USA mogą wpłynąć na rynki akcji. Jeśli szukasz brokera online do handlu akcjami, kliknij tutaj.

Pamiętaj, że inwestowanie na potencjalnie bardzo niestabilnych rynkach wiąże się z określonym ryzykiem, które może spowodować spadek wartości inwestycji. Wynik wyborów w USA może mieć wpływ na politykę gospodarczą i regulacje w sposób potencjalnie zwiększający wrażliwość niektórych sektorów i klas aktywów. Rozważ, czy inwestowanie na potencjalnie bardzo niestabilnych rynkach jest zgodne z Twoimi indywidualnymi celami inwestycyjnymi oraz stopniem tolerancji ryzyka.

Wybory w USA 2024

5 listopada 2024 r. odbędą się 60-te wybory na prezydenta USA. Decyzja Joe Bidena o wycofaniu się z wyścigu wyborczego nastąpiła po miesiącach spekulacji i obaw Demokratów o jego wygraną. Nową prezydencką kandydatką partii jest obecnie Kamala Harris, która ma pełne poparcie Bidena. Nadchodzące wybory będą zatem pojedynkiem pomiędzy Harris a Donaldem Trumpem, co znacząco zmienia dynamikę obecnej kampanii.

Harris vs. Trump: wyrównana walka aż do końca?

Dotychczasowe sondaże wskazują na bardzo wyrównaną rywalizację. Wygląda na to, że Harris musi teraz przekonać zarówno Demokratów jak i wyborców do swoich umiejętności przywódczych. Widać też, że mimo kontrowersji, Donald Trump nie traci swoich zwolenników.

Z poniższego wykresu RealClearPolitics z dnia 9.10.2024 r. wynika, że Kamala Harris ma obecnie nieco większe szanse na wygraną. Z drugiej strony szanse Donalda Trumpa zaczęły maleć wkrótce po tym, jak Joe Biden wycofał się z wyścigu prezydenckiego. Różnica w poparciu dla obu kandydatów się jednak zawęża i wygląda na to, że czeka nas ekscytująca walka do samego końca.

Rozwój preferencji wyborców przed i po rezygnacji Bidena do dnia 10.09.2024. Źródło: www.realclearpolling.com/polls/president/general/2024/trump-vs-harris (12.09.2024)

Polityczna niepewność może skutkować zwiększoną zmiennością na rynku

Jednym ze skutków wyborów w USA może być zwiększona zmienność na giełdzie. Jeśli wynik wyborów jest nieprzewidywalny lub istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zwycięski kandydat znacząco zmieni obecny kierunek polityczny, może to zwiększać niepewność i strach na rynku. Inwestorzy generalnie mają tendencję do unikania ryzyka i mogą zdecydować się na zamknięcie niektórych pozycji lub ewentualnie dostosować swoje portfele przed wyborami, co może prowadzić do wspomnianej wcześniej zwiększonej zmienności na rynkach. W przeszłości dało się zaobserwować duże skoki na rynkach akcji nawet tuż po ogłoszeniu wyników. W przeszłości można było zaobserwować ruchy na rynkach akcji tuż po ogłoszeniu wyników:

  • Joe Biden (2020): po zwycięstwie Bidena indeks S&P 500 wzrósł o 1,78%, prawdopodobnie ze względu na jego plan ożywienia gospodarczego i oczekiwane bodźce w czasie pandemii.
  • Donald Trump (2016): Dzień po jego zwycięstwie rynek otrząsnął się z początkowych obaw. Indeks S&P 500 wzrósł o 1,10%, co było jednym z najlepszych wyników po wyborach. Początkowo ceny gwałtownie spadły, ale ostatecznie inwestorzy zdawali się pozytywnie reagować na jego obietnice obniżenia podatków i deregulacji.
  • Barack Obama (2008): Reakcja rynku była negatywna. Dzień po jego zwycięstwie w 2008 r. indeks S&P 500 spadł o 5,27%, co było jednym z największych spadków od czasu jego zwycięstwa w wyborach, w samym środku kryzysu finansowego i recesji.

Indeks VIX, który mierzy zmienność rynkową, wzrósł ostatnio powyżej swojej średniej wartości 14,83. Może to wskazywać, że inwestorzy mogą już przygotowywać się na możliwe wahania rynkowe w listopadzie. Można to prawdopodobnie wytłumaczyć niepewnością co do przyszłej polityki i kierunku, w jakim podąży kraj. Dane historyczne CME Group pokazują, że wyższa zmienność utrzymuje się przez około dwa tygodnie po wynikach wyborów. Po około miesiącu zmienność normalizuje się, gdy sytuacja po wyborach staje się bardziej stabilna, a kierunek polityki staje się bardziej jasny.

Jak zazwyczaj zachowuje się indeks S&P 500 przed wyborami?

Według raportu Wells Fargo, indeks S&P 500 zazwyczaj osiąga gorsze wyniki w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w USA. W ciągu ostatnich sześciu cykli wyborczych indeks odnotował średni ujemny zwrot w wysokości -4,3% (mediana: -1,9%) w ciągu dwóch miesięcy poprzedzających dzień wyborów. Akcje spółek o małej i średniej kapitalizacji również odnotowały podobne straty. Z kolei sektory defensywne, takie jak podstawowe dobra konsumpcyjne, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i opieka zdrowotna, radziły sobie dobrze ze zwrotami na poziomie odpowiednio 3,9%, 3,4% i 2,3%. Najgorzej radziły sobie nieruchomości i technologie informatyczne, ze średnimi spadkami na poziomie-3,5% i -3%.

Polityka gospodarcza kandydatów i wpływ na rynki

Wpływ wyborów na rynek akcji może być również podyktowany programem gospodarczym każdego z kandydatów. Propozycje polityczne w obszarach takich jak podatki, handel, regulacje i wydatki rządowe mogą wpływać na niektóre spółki i sektory. Przykładowo, zapowiedzi obniżenia podatków lub wprowadzenia zmian deregulacyjnych mogą zostać pozytywnie odebrane przez rynek, podczas gdy propozycje podwyższenia podatków lub zaostrzenia przepisów mogą budzić obawy.

Kamala Harris kładzie duży nacisk na sprawiedliwość społeczną, działania na rzecz klimatu i reformy gospodarcze. W tym przypadku potencjalnych reform w tym kierunku, zmiany mogą dotyczyć takich sektorów gospodarki jak opieka zdrowotna, technologia czy energetyka. Podczas gdy Trump wcześniej prowadził politykę deregulacji i obniżek podatków, Harris prawdopodobnie położy większy nacisk na regulacje i wydatki rządowe, co mogłoby wywołać odmienną reakcję rynku.

Spojrzenie na indeks S&P 500 podczas wyborów prezydenckich w 2016 r. pokazuje, że rynki początkowo zareagowały negatywnie na wybór Donalda Trumpa ze względu na niepewność co do jego niekonwencjonalnych i często nieprzewidywalnych zamiarów politycznych. Jednak po tym, jak jego plany dotyczące dużych cięć podatkowych i deregulacji stały się jaśniejsze, rynki szybko się ożywiły, a nawet osiągnęły nowe rekordy.

Wpływ na poszczególne branże

Wynik nadchodzących wyborów prezydenckich prawdopodobnie będzie miał wpływ na różne sektory. Na przykład, dla Kamali Harris istotne kierunki polityki obejmują ochronę klimatu oraz energię odnawialną. Od Trumpa oczekuje się z kolei wsparcia dla paliw kopalnych. Kwestie regulacyjne i antymonopolowe będą miały znaczenie w sektorze technologicznym i tutaj ewentualna rozbieżność w podejściu kandydatów na prezydenta do tego tematu i ogólna niepewność co do przyszłego kierunku rozwoju sytuacji może powodować wahania na rynku.

Wybory USA a międzynarodowe rynki

Wybory w USA mogą mieć również wpływ na rynki międzynarodowe. Zwłaszcza w krajach, które są silnie uzależnione od handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Zmiany polityczne mogą wpływać na stosunki, cła i umowy handlowe z innymi krajami. Było to widoczne podczas administracji Trumpa, która rozpoczęła wojnę handlową między USA a Chinami, a wynikające z tego napięcia wpłynęły na globalne rynki akcji. W związku z tym polityka handlowa może być kluczową kwestią w kampanii, zwłaszcza biorąc pod uwagę napięte stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Co dzieje się na rynkach podczas kadencji prezydenckiej?

Związek między wyborami prezydenckimi w USA a zwrotami z rynku akcji jest intrygującym tematem dla ekonomistów, inwestorów i analityków. Zaobserwowano kilka wzorców i teorii, które rzucają światło na to, jak różne fazy cyklu prezydenckiego mogą wpływać na rynki finansowe.

Teoria cyklu prezydenckiego

Teoria cyklu prezydenckiego sugeruje, że wyniki giełdowe mogą być powiązane z fazami kadencji prezydenta USA. Wyjaśnia ona, w jaki sposób zmiany polityczne i gospodarcze w każdym roku prezydentury wpływają na rynek. Cykl ten podzielony jest na cztery lata kadencji prezydenckiej:

  • Pierwszy rok: Ten rok często charakteryzuje się stosunkowo niskimi zwrotami z rynku akcji. Nowy rząd często ustala polityki, które mogą być bolesne dla gospodarki w krótkim okresie, takie jak podwyżki podatków lub zmiany regulacyjne.
  • Drugi rok: W drugim roku zwroty często pozostają umiarkowane. Można to przypisać po części utrzymującej się niepewności co do polityki rządu i wciąż dostosowującemu się rynkowi.
  • Trzeci rok: Historycznie to trzeci rok cyklu prezydenckiego wykazuje najsilniejsze wyniki na rynku akcji. Rok ten zbiega się z okresem poprzedzającym kolejne wybory, kiedy to urzędujący rząd często wprowadza środki stymulacyjne w celu wzmocnienia gospodarki i zdobycia przychylności wyborców.
  • Rok czwarty: W czwartym roku zwroty są zwykle dodatnie, ale mogą się różnić w zależności od oczekiwanego wyniku wyborów i obiecanej polityki kandydatów

Średnie roczne stopy zwrotu S&P500 w kolejnych latach kadencji prezydenckich od 1928 r. Źródło: www.gurufocus.com/market/presidential-cycle (12.09.2024)

Historyczne stopy zwrotu i oczekiwania

Od 1928 r. średnia roczna stopa zwrotu indeksu S&P 500 w trzecim roku cyklu prezydenckiego wynosiła około 14%, czyli więcej niż w innych latach. Jest to prawdopodobnie częściowo spowodowane wpływem stymulującej polityki gospodarczej, która jest często wdrażana w okresie poprzedzającym wybory.

Jednak wyniki wyborów miały historycznie niewielki lub żaden wpływ na długoterminowe zwroty z inwestycji. Ekonomista Capital Group Darrell Spence twierdzi, że prezydentom przypisuje się zbyt wiele zasług za kondycję amerykańskiej gospodarki i rynków finansowych, a także obwinia się ich, gdy gospodarka zawodzi. Istnieje wiele innych czynników, które determinują wzrost gospodarczy i zwroty rynkowe, a prezydenci mają na nie niewielki wpływ.

Niektórzy inwestorzy próbują czerpać zyski z krótkoterminowych wzrostów na rynku. Takie podejście wymaga jednak precyzyjnego określenia momentu wejścia i wyjścia z inwestycji. Badania pokazują jednak, że kluczem do długoterminowego sukcesu nie jest perfekcyjne wyczucie czasu na rynku, ale pozostanie na nim dłużej. Wynika to z faktu, że bardzo trudno jest konsekwentnie przewidywać właściwe momenty szczytów i dołków rynkowych, a nawet niewielkie błędy mogą mieć duży wpływ na zyski.

Badanie Vanguard o nazwie “Three reasons why timing the market is so difficult”, opublikowane 3 maja 2023 r., pokazuje, że inwestorzy, którzy pozostają na rynku dłużej, osiągają średnio znacznie lepsze wyniki niż ci, którzy próbują go wyprzedzić. Jeśli przegapisz kluczowe dni wzrostu rynku, może to znacznie zmniejszyć Twoje zyski.

Hipotetyczna inwestycja 1 000 USA w indeks S&P500. Źródło: www.capitalgroup.com/advisor/ca/en/insights/articles/how-elections-move-markets-5-charts.html (12.09.2024)

Inwestycja 1 000 dolarów w indeks S&P 500 w momencie objęcia urzędu przez Franklina D. Roosevelta byłaby dziś warta prawie 22 miliony dolarów, niezależnie od sukcesji ośmiu demokratycznych i siedmiu republikańskich prezydentów.

Czy inwestorzy są bardziej ostrożni przed wyborami?

Obligacje są generalnie mniej zmienne niż akcje, ale nie są odporne na wpływy wyborcze, zwłaszcza jeśli chodzi o zmiany polityki, które mogą wpływać na stopy procentowe. Na przykład nowy rząd, który zaciąga znaczne zadłużenie lub wdraża ekspansywną politykę fiskalną, może przyczynić się do wyższych stóp procentowych poprzez te działania, co może mieć negatywny wpływ na ceny obligacji.

Kandydaci na prezydenta często regularnie podkreślają problemy kraju i mogą kłaść nacisk na bardziej negatywne przesłania w swoich kampaniach. Może to być również jeden z powodów, dla których inwestorzy są bardziej ostrożni przed wyborami. Od 1992 r. przed wyborami inwestorzy częściej lokowali swoje aktywa w fundusze rynku pieniężnego. Z kolei fundusze akcyjne odnotowały najwyższe napływy netto w roku następującym bezpośrednio po wyborach. Sugeruje to, że inwestorzy starają się minimalizować ryzyko w roku wyborczym, czekając, aż niepewność minie, zanim ponownie skoncentrują się na bardziej ryzykownych aktywach.

Średnie przepływy pieniężne w roku wyborczym i kolejnym w latach 1992-2023 Źródło: www.capitalgroup.com/advisor/ca/en/insights/articles/how-elections-move-markets-5-charts.html (12.09.2024)

Uwaga na zwiększoną zmienność

W obliczu zbliżających się wyborów w USA w 2024 r. inwestorzy powinni przygotować się na potencjalne wahania rynkowe. Indeks VIX i zwiększone wymagania dotyczące depozytów zabezpieczających sugerują, że rynki będą niestabilne w miarę zbliżania się daty wyborów. Inwestorzy powinni być tego świadomi i odpowiednio dostosować swoje strategie inwestycyjne.

Indeks VIX jest miarą oczekiwanej zmienności indeksu S&P 500. Cena indeksu VIX pochodzi z opcji na ten indeks. Do obliczenia indeksu VIX wykorzystywane są tylko opcje SPX, które mają więcej niż 23 dni i mniej niż 37 dni do piątkowego wygaśnięcia SPX.

Jeśli spojrzymy na kontrakty terminowe VIX na nadchodzący okres, zobaczymy, że oczekiwana zmienność rośnie w miarę zbliżania się wyborów. Na dzień 12.09.2024 r. wrześniowy kontrakt futures na indeks VIX znajduje się na poziomie 17,45, natomiast październikowy kontrakt futures na indeks VIX znajduje się na poziomie 18,65. Tym samym kontrakty futures znajdują się w contango niemal do samych wyborów. Następnie ponownie przejdą w backwardation, kiedy ceny długoterminowych kontraktów futures będą niższe niż ceny kontraktów futures o bliższym terminie wygaśnięcia.

Kontrakty terminowe VIX są w contango do listopada. Źródło: Trader Workstation (12.09.2024)

Handluj akcjami poprzez LYNX

Broker online LYNX pozwala swoim klientom kupować i sprzedawać akcje bezpośrednio na głównych światowych giełdach. Oprócz amerykańskich giełd NYSE i Nasdaq, masz dostęp do giełd europejskich, takich jak LSE, Xetra, Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych i wiele innych. Można również handlować na giełdach w Kanadzie, Chinach, Australii i łącznie na ponad 100 giełdach w 33 krajach.

Dla swoich klientów LYNX zapewnia zaawansowane platformy LYNX+ i TWS (Trader Workstation) z narzędziami do handlu akcjami i innymi instrumentami. Należy pamiętać, że inwestowanie jest ryzykowne.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

Capital Group: How elections move markets in 5 charts (13. 9.2024); www.capitalgroup.com/advisor/ca/en/insights/articles/how-elections-move-markets-5-charts.html

GuruFocus: Presidential Cycle, Political Parties and the Stock Market (13. 9.2024); www.gurufocus.com/market/presidential-cycle

Investing.com: How do US elections affect the S&P 500 performance? (13. 9.2024); in.investing.com/news/stock-market-news/mission-mausam-centre-to-install-wider-network-of-radars-wind-profilers-by-2026-4427570

LYNX: Impact van Amerikaanse verkiezingen op de beurs (13. 9.2024); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/beursinfo/impact-amerikaanse-verkiezingen-beurs/

RealClear Polling: 2024 National: Trump vs. Harris (13. 9.2024); www.realclearpolling.com/polls/president/general/2024/trump-vs-harris

Reuters: The relationship between elections and volatility (13. 9.2024); www.reuters.com/plus/cme/the-relationship-between-elections-and-volatility

THE WRAP: How Stock Market Has Reacted Day After Presidential Elections – Including Today (Chart) (13. 9.2024); www.thewrap.com/stock-market-presidential-election-donald-trump-obama

Vanguard: Three reasons why timing the market is so difficult (13. 9.2024); www.vanguardinvestor.co.uk/articles/latest-thoughts/investing-success/three-reasons-why-timing-the-market-is-so-difficult

WEALTHMANAGEMENT: Presidential Election Cycle Theory (13. 9.2024); www.wtwealthmanagement.com/documents/pdf/WTWealth_2019-06.pdf

Chcesz handlować na giełdzie?

Otwórz konto za pośrednictwem online brokera LYNX. Handluj akcjami, opcjami, kontraktami futures lub inwestuj w fundusze ETF. A wszystko w ramach jednego rachunku inwestycyjnego. Dowiedz się więcej o online brokerze LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart