Tesla (Nasdaq: TSLA) jest jedną z nazw odmienianych przez wszystkie przypadki w branży motoryzacyjnej. Mimo to wielu ludzi nie wie zbyt wiele o firmie produkującej auta przyszłości, która obecnie bije wszelkie rekordy na giełdzie.
Co odróżnia tę młodą spółkę od jej konkurencji i jak to możliwe, że nawet w obecnej sytuacji jej akcje pną się w górę jak gdyby nigdy nic? Dzięki temu artykułowi dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć, chcąc zainwestować w Teslę. Mamy tu do czynienia z kolejną niebezpiecznie napompowaną bańką, czy może warto rozważyć kupno?
W poniższym artykule przeczytasz:
Czym jest Tesla
Spółka Tesla (Nasdaq: TSLA) założona została w 2003 roku przez Martina Eberharda i Marca Tarpenninga. Dopiero rok później dołączył do niej Elon Musk, który teraz jest jej CEO oraz niewątpliwą wizytówką marki. Musk wypisał czek na 30 milionów dolarów, które zainwestował w firmę z własnych, prywatnych środków. Tesla postawiła sobie za cel wprowadzenie na rynek atrakcyjnych aut elektrycznych. Obecnie spółka Tesla produkuje nie tylko w pełni elektryczne pojazdy, lecz także nieskończenie skalowalne produkty do generowania i magazynowania czystej energii. „Tesla wierzy, że im szybciej świat porzuci paliwa kopalne i zwróci się w stronę przyszłości bez emisji CO2, tym lepiej.”
Historia Tesli
Pierwszy model Tesla Roadster został zaprezentowany w 2008 roku wraz z zaawansowaną technologią baterii spółki Tesla i unikatowym napędem elektrycznym. W 2010 roku akcje spółki Tesla trafiły do publicznego obrotu na giełdzie w cenie 17 USD za akcję. IPO przyniosło spółce dalszy kapitał w wysokości 226 milionów USD. W 2012 roku Tesla zaprezentowała swój sztandarowy Model S. W pierwszym roku sprzedano około 50 000 jego egzemplarzy. W 2015 roku Tesla wzbogaciła swój asortyment o Model X, najbezpieczniejszy, najszybszy i najsprawniejszy SUV w historii, z pięciogwiazdkową oceną bezpieczeństwa we wszystkich kategoriach amerykańskiej Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Lata 2016-2018 były bardzo trudne dla Tesli i Elona Muska. Zaprezentowano długo oczekiwany Model 3. Tesla borykała się jednak z opóźnieniami dostaw spowodowanymi problemami produkcyjnymi w łańcuchu dostaw. Pod koniec 2018 roku Musk opublikował tweet, który doprowadził do wszczęcia postępowania karnego przeciwko niemu. Tesla chciała zdobyć znaczącą część rynku motoryzacyjnego dzięki Modelowi 3. Niższa cena sprawiła, że pojazd był bardziej dostępny dla ogółu społeczeństwa. Dzięki nowemu modelowi sprzedaż spółki Tesla gwałtownie wzrosła, poniekąd na niekorzyść droższych modeli.
Niewiele później spółka Tesla zaprezentowała rewolucyjny samochód dostawczy o nazwie Tesla Semi. Został zaprojektowany w taki sposób, by zmniejszyć koszty paliwa zużywanego na milion kilometrów o ponad 200 000 USD. W 2019 roku spółka Tesla zaprezentowała również model Y, średniej wielkości, siedmiomiejscowy SUV. Ponadto ujawniła również kontrowersyjny Cybertruck, który jest bardziej uniwersalny niż standardowy pick-up oraz szybszy niż sportowe auta.
Na początku 2019 roku Tesla zaczęła produkować swoje auta również w Chinach. Chiny z populacją 1,5 miliarda obywateli są największym rynkiem motoryzacyjnym świata. Ponadto, być może wbrew przewidywaniom, Chiny są największym rynkiem zbytu dla aut luksusowych i pojazdów elektrycznych. Idealne połączenie dla producentów samochodów, co Tesli udało się wykorzystać znacznie szybciej niż oczekiwano. Akcjonariusze spółki Tesla zareagowali z dużym entuzjazmem. W ostatnim kwartale 2019 roku, wbrew wszelkim prognozom, odnotowano nawet zysk operacyjny w wysokości 359 milionów USD. Do tego momentu spółka zawsze była na minusie, tak więc 2019 roku faktycznie można uznać za istotny punkt zwrotny.
Również w 2020 roku spółka wciąż doskonale wiedziała, jak się wyróżnić i zostawić wszystkich producentów tradycyjnych aut daleko w tyle. Mimo zamknięcia fabryk, ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego i wszelkich rządowych restrykcji Tesli udało się w pierwszym kwartale 2020 roku osiągnąć zysk rzędu 16 milionów dolarów. Wydaje się, że odbiór inwestorów jest jasny; Tesla ma niebywałą przewagę konkurencyjną nad innymi producentami aut. Dysponuje najnowocześniejszą technologią EV i bateriami, w związku z czym jej konkurencja nawet nie zbliża się do wydajności pojazdów Tesli.