Wartości portfela i rachunku
W tym miejscu wyjaśniamy, jak wyświetlić swoje portfolio i co oznaczają różne wartości rachunku.
Zaloguj się
Poniżej wyjaśnione wartości można również znaleźć na platformie Trader Workstation i w aplikacji mobilnej LYNX Trading App. Dalsze instrukcje dotyczące tych platform można znaleźć w sekcji Najczęściej zadawane pytania.
Przegląd Portfolio
Zakładkę Portfolio można znaleźć w LYNX+ w lewym górnym rogu. Po jej kliknięciu zobaczysz podsumowanie swoich otwartych pozycji. W tym miejscu wyświetlana jest wielkość pozycji, jej bieżąca cena oraz krótkie podsumowanie zysków i strat.
Możesz nawigować między różnymi zakładkami, aby przeglądać Otwarte zlecenia i Ostatnie egzekucje.
Widok Podział łącznej wartości portfela pokazuje wartość pozycji w walucie bazowej według kategorii produktów. Wykres Wyników portfela pokazuje wyniki portfela w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Możesz kliknąć zakładkę Wyniki transakcyjne w górnej części strony, aby uzyskać więcej informacji na temat wyników handlowych.
Informacje o tym, gdzie znaleźć wartości portfela i rachunku na platformach TWS i LYNX Trading App, można znaleźć w sekcjach FAQ: “Gdzie mogę wyświetlić wartości mojego portfela i rachunku w TWS?” i “Gdzie mogę wyświetlić wartości mojego portfela i rachunku w aplikacji LYNX Trading App?”.
Saldo i dostępne środki
- Wartość aktywów netto: Wyświetla całkowitą wartość rachunku. Odnosi się to do całkowitej wartości gotówki + wartości akcji + wartości opcji + wyniku handlu kontraktami futures.
- Kapitał z kwotą pożyczki: Jeśli nie handlujesz ani nie posiadasz kontraktów futures, liczba ta jest taka sama jak wartość likwidacyjna netto..
- Buying Power: Teoretyczna łączna wartość papierów wartościowych, które można kupić bez wpłacania dodatkowych środków, przy maksymalnej dźwigni finansowej. W przypadku rachunku gotówkowego wartość ta jest równa dostępnym środkom.
- Dostępne środki: Pokazuje siłę nabywczą. Jest to maksymalna kwota, za jaką można w danym momencie otworzyć nowe pozycje. Jest ona obliczana w następujący sposób: Wartość aktywów netto – Depozyt początkowy (Initial Margin).
Wymagania depozytowe
- Depozyt początkowy: Depozyt zabezpieczający wymagany do otwarcia bieżących pozycji.
- Depozyt zabezpieczający: Depozyt zabezpieczający wymagany do utrzymania bieżących pozycji i przeniesienia ich na kolejny(e) dzień(i) handlowy(e).
- Dostępne środki: Wyświetla dostępne środki. Jest to maksymalna kwota, dla której można obecnie otwierać nowe pozycje. Jest ona obliczana w następujący sposób: Wartość likwidacyjna netto – Depozyt początkowy.
- Dodatkowa płynność: Maksymalna wartość, o jaką może obniżyć się wartość portfela, zanim pozycje zostaną automatycznie zlikwidowane. Jest ona obliczana w następujący sposób: Wartość likwidacji netto – Depozyt zabezpieczający. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Waluty
W sekcji Waluty znajdziesz swoje bieżące pozycje gotówkowe z podziałem na każdą walutę..
Możesz łatwo przekonwertować różne pozycje gotówkowe na inną walutę, klikając przycisk Konwertuj. Możliwe jest również zamknięcie określonej pozycji walutowej poprzez kliknięcie symbolu “x”.
Należy pamiętać, że w przypadku handlu produktami zagranicznymi w walucie, której nie posiadasz na rachunku gotówkowym, najpierw konieczna jest odpowiednia wymiana waluty.
Rachunek z depozytem zabezpieczającym umożliwia zakup aktywów bez posiadania danej waluty. Należy pamiętać, że za utrzymywanie ujemnych pozycji gotówkowych będziesz płacić odsetki debetowe. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, kliknij tutaj.
Przepływy pieniężne
W dolnej części zakładki Portfolio znajdują się wszystkie zmiany stanu środków pieniężnych na rachunku w wybranym okresie.
W sekcji Saldo środków pieniężnych znajduje się przegląd wszystkich wpływów i wypływów z rachunku, a także saldo początkowe i końcowe dla wybranego okresu. Możesz łatwo zmienić ten okres, korzystając z różnych opcji nad kolumnami.
Następna kolumna pokazuje szczegółowy przegląd wszystkich wpływów w tym samym okresie. Podczas handlu wyświetlany jest tutaj całkowity obrót ze sprzedaży pozycji. Znajdują się tu również dywidendy i odsetki naliczone od kredytów, a także wpłaty dokonane na rachunek. Kliknięcie strzałki obok określonej kategorii pozwala zobaczyć dalsze szczegóły dotyczące tej konkretnej kategorii wpływów.
W kolumnie Odpływ wyświetlana jest łączna kwota zapłacona za dokonane transakcje. Prowizje są wyświetlane jako kolejna kategoria w ramach odpływów. Inne opłaty, takie jak opłaty subskrypcyjne za dane w czasie rzeczywistym, są wyświetlane tutaj. W zależności od tego, kiedy zapłaciłeś odsetki debetowe w wybranym okresie, odsetki te mogą również pojawić się jako wypływ. To samo dotyczy straty z tytułu przewalutowania (gdy jest to zysk, jest on wyświetlany w przychodach).
Najczęściej zadawane pytania
Na pltformie TWS można wyświetlić wszystkie ważne wartości dotyczące rachunku. W tym celu należy kliknąć przycisk Account. Jeśli przycisk nie jest widoczny, kliknij Account na górnym pasku i wybierz Account Window.
Następnie otworzy się nowe okno, w którym dane rachunku zostaną podzielone na kilka sekcji.
Wyjaśnienie wartości rachunku można znaleźć w powyższym artykule.
Informacje o portfolio i wartości rachunku można wyświetlić, klikając ikonę Portfolio w dolnym menu aplikacji.
W sekcji tej wybierz Balances, znajdziesz tutaj szczegółowe informacje o aktualnej wartości rachunku i posiadanych pozycjach.
Otrzymasz ostrzeżenie od naszego partnera, gdy Twoja dostępna płynność spadnie poniżej 10%. Jest to wiadomość automatyczna, więc nagły/tymczasowy spadek również spowoduje jej wysłanie.
Gdy dostępna płynność spadnie poniżej 5% całkowitej wartości portfela, zostanie to odzwierciedlone przez podświetlenie wartości likwidacyjnej netto na pomarańczowo. Oprócz tego można to również zobaczyć za pomocą pomarańczowego symbolu ostrzegawczego. Jest on widoczny na każdej stronie LYNX+. Ponadto w sekcji Portfolio dostępne środki płynne są również wyświetlane w kolorze pomarańczowym.
Gdy dostępne środki płynne spadną poniżej 0% całkowitej wartości portfela, zostanie to odzwierciedlone poprzez podświetlenie wartości likwidacyjnej netto na czerwono. Oprócz tego widoczny jest również czerwony symbol ostrzegawczy. Jest on widoczny na każdej stronie w LYNX+, ale dodatkowo w zakładce Portfolio dostępna płynność jest również wyświetlana na czerwono.
Jeśli chcesz uwolnić więcej dostępnej płynności, aby zabezpieczyć się przed dalszymi spadkami w przyszłości, możesz podjąć kilka działań:
- Możesz przelać środki na swój rachunek handlowy. Aby to zrobić, możesz skorzystać z instrukcji wpłaty.
- Możesz wykonać zlecenie, które obniży Twoje aktualne wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego. W większości przypadków oznacza to możliwość zamknięcia lub zredukowania aktualnie otwartej pozycji. Możesz wykonać przelew wewnętrzny z innych rachunków powiązanych z Twoim rachunkiem papierów wartościowych.
- W TWS można ustawić parametr “Set Liquidate Last“. Jeśli nie widzisz tego parametru, możesz go wyszukać za pomocą paska wyszukiwania w górnej części menu podręcznego.
Jeśli to możliwe, system będzie próbował chronić te pozycje, gdy dojdzie do likwidacji na rachunku. Nie ma jednak gwarancji, że te pozycje nie zostaną wcześniej zlikwidowane przez system.
Przejdź do zakładki Portfolio i wybierz walutę, którą chcesz przeliczyć w sekcji Waluty. Aby uzyskać więcej informacji na temat przeliczania walut, kliknij tutaj.
Ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób metodologia FIFO (First In, First Out – Pierwsze Weszło, Pierwsze Wyszło) określa średnią cenę Twoich papierów wartościowych. FIFO to powszechnie stosowana metoda księgowa, która wpływa na sposób obliczania kosztu bazowego Twoich transakcji, szczególnie gdy kupujesz i sprzedajesz te same papiery wartościowe wielokrotnie.
Co to jest FIFO?
FIFO zakłada, że podczas sprzedaży papierów wartościowych najpierw sprzedawane są najstarsze akcje (te, które kupiłeś jako pierwsze). To podejście wpływa na koszt bazowy sprzedawanych akcji oraz na średnią cenę akcji, które nadal posiadasz.
Średnia cena Twojej pozostałej pozycji jest przeliczana po każdej transakcji, aby odzwierciedlić zaktualizowany całkowity koszt oraz ilość Twoich udziałów.
Przykład:
- Kupujesz 100 akcji spółki XYZ po 50 USD za akcję.
- Później dokupujesz dodatkowe 50 akcji spółki XYZ po 60 USD za akcję.
- Na koniec sprzedajesz 80 akcji spółki XYZ po 70 USD za akcję.
After both buy orders, your average price of the 150 shares is $53,33.
Imagine the current price of your shares are $80 and you decide to sell 80 shares, FIFO assumes the first 100 shares purchased at $50 are sold first for this sell order. Which makes a profit of $30 per share.
After the sell order, to calculate the new average price of your shares, the system calculates the total cost price once again. From your initial first purchase there are still 20 shares left that were bought for $50 each, plus the 50 shares that were bought for $60 makes a total of $4000. $4000 divided by the amount of shares (70) makes a new average price of $57,14.
Summarized:
Old situation (before sell)
Amount of Shares = 150
Old Average price = $53,33
Current price = $80,00
Unrealized Profit/Loss = ($80-$53,33) * (150 shares) = $4000,50
New situation (after sell)
Amount of Shares = 70
Current price = $80,00
New Average price = $57,14
Unrealized Profit/Loss = 70 * ($80 – $57,14) = $1600,50 profit.
Realized Profit/Loss = $30 profit per share * 80 = $2400 (excluding costs)
So what’s important to take in account, after the transaction your unrealized profit per share will change, but this change has turned into realized profit or loss within the shares that has been sold.
Po obu zleceniach kupna średnia cena 150 akcji wynosi 53,33 USD.
Wyobraź sobie, że obecna cena Twoich akcji wynosi 80 USD i decydujesz się sprzedać 80 akcji. Zgodnie z metodą FIFO pierwsze sprzedane są akcje z 100 zakupionych po 50 USD za sztukę. Oznacza to zysk w wysokości 30 USD na akcję.
Po zleceniu sprzedaży, aby obliczyć nową średnią cenę Twoich akcji, system ponownie oblicza całkowity koszt zakupu. Z pierwszego zakupu pozostaje jeszcze 20 akcji po 50 USD za sztukę, a do tego dochodzi 50 akcji zakupionych po 60 USD, co daje łączny koszt 4000 USD.
4000 USD podzielone przez liczbę akcji (70) daje nową średnią cenę wynoszącą 57,14 USD.
Podsumowanie:
Sytuacja przed sprzedażą:
Liczba akcji = 150
Stara średnia cena = 53,33 USD
Obecna cena = 80,00 USD
Niezrealizowany zysk/strata = (80 USD – 53,33 USD) * 150 akcji = 4000,50 USD
Sytuacja po sprzedaży:
Liczba akcji = 70
Obecna cena = 80,00 USD
Nowa średnia cena = 57,14 USD
Niezrealizowany zysk/strata = 70 * (80 USD – 57,14 USD) = 1600,50 USD zysku
Zrealizowany zysk/strata = 30 USD zysku na akcję * 80 akcji = 2400 USD (bez uwzględnienia kosztów)
Warto wziąć pod uwagę fakt, że po transakcji Twój niezrealizowany zysk na akcję ulegnie zmianie, ale zmiana ta przechodzi w zrealizowany zysk lub stratę w przypadku akcji, które zostały sprzedane.